joi, 16 decembrie 2021

Cimitirele, mormintele si operele comemorative de război din județul Iași

Cimitirele, mormintele si operele comemorative de război din județul Iași Un proiect al Asociatiei Cultul Eroilor Regina Maria Filiala Iasi - până la momentul actual am reușit să ajungem în 44 de comune cu 120 de cimitire, morminte și opere comeorative de război. https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=13xI9aFRLnT8dcWj8MRUrqIPGGwE-06h2&usp=sharing

miercuri, 9 iunie 2021

COMUNICAT DE PRESĂ

COMUNICAT DE PRESĂ Elogiu satului românesc, Ediția a II-a, Iași, 2021 Asociația Fermierilor GRÂNARII ”DĂ-TE PE BRAZDĂ” Iași împreună cu Centrul Cultural Multifuncțional al Seniorilor Iași și Tele Moldova Plus organizează în data de 11 iunie 2021 Evenimentul cultural artistic “Elogiu satului românesc“ ediția a II-a, începând cu ora 13:00 la Teatrul pentru copii și tineret “Luceafărul“ din Iași, având ca parteneri: Consiliul Județean Iași; Mitropolia Moldovei și Bucovinei; Inspectoratul Școlar Județean, Iași; Consiliul Local Miroslava; Consiliul Local Lețcani; Consiliul Local Moșna; Asociația Județeană Iași „Moldova” a Pensionarilor; SC Bohemia SRL; Asociația „Columna” Piatra Neamț si Trans Polosam, Iași; partener media: Radio Iași. Este un proiect socio-cultural, evocator și de recunoștință pentru toți cei ce au creat promovat și conservat valori, obiceiuri și tradiții ce formează patrimoniul culturii populare. În acest cadru vor fi oferite diplome de excelență și plachete omagiale pentru învățători, profesori , preoți, primari, fermieri, etnografi și interpreți de folclor. Evenimentul se va încheia cu un spectacol de cântece si jocuri populare susținut de Ansamblul „Constantin Arvinte„ al Consiliului Județean Iași, Ansamblul „Moldovenii din Cetate” de la Moșna si celebra Fanfară de la Cozmești, soliști vocali și instrumentiști. Invitatul de onoare a evenimentului este cunoscuta interpretă de folclor Viorica Macovei cu cântece din mândra și frumoasa Bucovină. În acest sens, prin aportul dumneavoastră vă rugăm să ne sprijiniţi în promovarea evenimentului cultural, eveniment care se adresează iubitorilor de folclor și de tradiții populare. Vă mulțumesc! Cu deosebită considerație, Președinte ACCPT GRÂNARII ”DĂ-TE PE BRAZDĂ”, Ec., EMIL BĂLTEANU

vineri, 28 mai 2021

SCRISOARE DESCHISĂ A ASOCIAŢIEI PRESEI AGRICOLE DIN ROMÂNIA CU PRIVIRE LA EXCLUDEREA AGRICULTURII DIN PNRR

Asociația Presei Agricole din România îşi exprimă profunda îngrijorare faţă de excluderea sectorului agroalimentar din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) şi sprijină cu fermitate demersul Alianţei pentru Agricultură şi Cooperare în ceea ce priveşte propunerea de elaborare a unui proiect de intervenţie care să fie promovat în cadrul PNRR pentru realizarea unui sistem de irigaţii modern şi rezilient în România. Cel de-al 4-lea contributor la economia României, AGRICULTURA, are nevoie de sprijinul politic a actualei guvernări pentru a primi finanţarea necesară îmbunătăţirii sistemului de management al apei. Prin acest sprijin, agricultura are şanse să ajungă în cel mai scurt timp pe locul 3 în ceea ce priveşte contribuţia la formarea PIB, creştere importantă care se va reflecta în bunăstarea românilor. Sectorul agricol angajează jumătate din forţa de muncă din România şi considerăm că este nevoie în continuare de sprijin pentru a putea dezvolta acest domeniu de activitate de importanţă strategică. Asociaţia Presei Agricole din România şi Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare solicită autorităţilor responsabile pentru elaborarea Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă să analizeze de urgenţă şi cu maximă seriozitate propunerea planului rescris de către grupul de experţi internaţionali cu reputaţie în implementarea de proiecte digitale ce privesc managementul apei. Experţii consultaţi au furnizat deja soluţii agreate de Comisia Europeană care sunt utilizate de alte state cu scopul generării unor economii majore de apă şi de energie electrică, cu un impact minim asupra mediului, ca urmare a măsurilor de limitare a lucrărilor de construcţii la minimum de modificări în infrastructura existentă, reducând emisiile de gaze generate prin pompare. Vă asigurăm că acest plan urmăreşte toate directivele solicitate de Comisia Europeană. Prin soluţia propusă în cadrul proiectului ‘Digitalizarea reţelelor de distribuţie a apei pentru creşterea productivităţii în agricultură’, va fi disponibilizată mai multă apă de suprafaţă pe o perioadă mai îndelungată, în timpul sezonului de vegetaţie, ducând la prevenirea şi combaterea secetei pedogice severe şi a arşiţei atmosferite şi implicit la creşterea rezervei de apă şi a producţiei agricole. În anii secetoşi, apa economisită datorită soluţiei propuse poate face chiar diferenţa între un an cu recoltă bună şi unul catastrofal. Toate măsurile şi investiţiile propuse sunt în linie cu raportul de ţară şi exigenţele UE, inclusiv adaptarea la efectele schimbărilor climatice şi managementul riscurilor aferente acestora. Din experienţa acumulată în cele mai multe proiecte de modernizare la nivel global, rezultă că cea mai mare parte a pierderilor rămâne nedetectată în lipsa măsurătorilor de precizie şi datorită unui sistem slab de control. Din analiza investiţiilor de succes a rezultat că digitalizarea este calea măsurătorii şi controlului de precizie, datele analitice fiind sursa de la care pleacă câştigurile în materie de eficienţă în distribuţie. Şi alte state membre, precum Italia şi Spania, au considerat gestionarea resurselor de apă şi extinderea sistemelor moderne de irigaţii prioritară pentru includerea în propriile propuneri de PNRR. Propunerea despusă de Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare este în perfectă concordanţă cu toate principiile şi condiţionalităţile solicitate de Uniunea Europeană pentru planurile de redresare şi rezilienţă ale statelor membre, relevante fiind: – generarea de economii majore de apă şi energie electrică, cu un impact favorabil asupra mediului, bazate numai pe modernizarea şi reabilitarea „verde” a infrastructurii existente; – reducerea emisiilor de gaze generate prin pompare; – crearea unui sistem de management digital modern de anticipare şi prevenţie a potenţialelor deficite de apă şi de optimizare a consumurilor la fermele agricole; – realizarea unei componente româneşti importante a (cloud)spaţiului de date agricol european. Declaraţie comună a celor patru organizaţii reprezentative ale fermierilor – PRO AGRO, UNCSV, LAPAR, APPR. În 2026, după realizarea investiţiilor de cca 2,3 miliarde euro şi implementarea cu succes a intervenţiei prin PNRR pentru gestionarea integrată a managementului apei, am putea să echilibrăm balanţa comercială cu produse agro-alimentare sănătoase pentru consumatori. Fermierii încă sunt rezilienţi şi aşteaptă un răspuns favorabil din partea guvernării României! Domnule Premier Florin Cîţu, luaţi seamă de vocea celor peste 50% dintre români!

luni, 10 mai 2021

Comunicat de Presa Uniunea Crescatorilor de Pasari din Romania

ROMÂNIA ARE NEVOIE DE SOLUȚII CARE SĂ ASIGURE STABILITATEA VENITURILOR AGRICULTORILOR

INFORMARE DE PRESĂ ROMÂNIA ARE NEVOIE DE SOLUȚII CARE SĂ ASIGURE STABILITATEA VENITURILOR AGRICULTORILOR Alianța pentru Agricultură și Cooperare a transmis Reprezentanței Permanente a României pe lângă Uniunea Europeană și europarlamentarilor români o adresă în care și-a manifestat aprecierea pentru progesul făcut în cadrul negocierilor pentru Politica Agricola Comuna (PAC) și îndemnul de a se insista, în cadrul discuţiilor din Trialog, pe soluții eficiente, livrate în timp util pentru fermierii europeni și cooperativele acestora. PAC trebuie să continue să ofere sprijin de venit fermierilor pentru ca aceștia să-și poate continua activitatea și să furnizeze hrană la prețuri rezonabile către consumatori, după cum stipulează Art. 39 al Tratatului privind funcţionarea Uniunii Europene (TFUE). În plus, trebuie să ofere suportul necesar pentru a ajuta fermierii să facă față schimbărilor climatice și să producă sustenabil (din punct de vedere ecologic, economic și social), prin promovarea progresului tehnic. În perioada de tranziție pe care o traversăm, decidenții politici ar trebui să se asigure că fermierii și cooperativele acestora vor rămâne sustenabile din perspectivă economică. Având în vedere că în România nu există un instrument integrat pentru managementul riscului în sectorul agricol, lucru resimțit foarte dur, în special prin prisma secetei pedologice severe din anul agricol 2019-2020, Alianța pentru Agricultură și Cooperare și-a manifestat îngrijorarea privind impactul major al schimbărilor climatice și nevoia implementării unor măsuri urgente de gestionare a riscurilor. Dezideratul Alianței pentru Agricultură și Cooperare este ca eurodeputații români să susțină amendamentele aduse definiției instrumentelor de gestionare a riscurilor, care ar trebui să fie suficient de flexibilă astfel încât statele membre, pe baza evaluării necesităților și a analizei SWOT, să poată acorda sprijin fermierilor, permițând configurarea și contribuția financiară (inclusiv costul administrativ al înființării) pentru orice sistem public, privat sau public-privat, în concordanță cu legislația națională. Aceasta se referă la orice tip de instrumente de gestionare a riscurilor, inclusiv scheme de (re)asigurare și fonduri mutuale, care ar trebui să fie permise și suficient de flexibile pentru a se potrivi realității din fiecare ţară. Această solicitare vine în întâmpinarea nevoii producătorilor agricoli din România, pentru a putea beneficia cât mai rapid cu putință de o soluție integrată de management al riscului, specific condițiilor țării noastre. Alianța pentru Agricultură și Cooperare se implică activ la definirea şi implementarea unui astfel de proiect de interes strategic național pentru sectorul agro-alimentar și România. Pentru informații suplimentare: office@agri-co.ro În numele tuturor membrilor și organizațiilor membre ale celor 4 organizații, Cu respect, Împreună pentru viitor! În numele tuturor membrilor și organizațiilor membre ale celor 4 organizații. ORGANIZAȚIE PREȘEDINTE SEMNĂTURĂ ȘI ȘTAMPILĂ PRO AGRO Ionel ARION LAPAR Nicolae VASILE UNCSV Mircea BĂLUȚĂ APPR Nicolae SITARU

joi, 6 mai 2021

6 mai plantare la Cimitirilor Eroilor Bosia - Ungheni

EXCLUSIV. ASOCIAŢIA PRESEI AGRICOLE DIN ROMÂNIA organizează PRIMA DEZBATERE internaţională cu tema "PACTUL VERDE"

Evenimentul "GREEN DEAL - PACT şi IMPACT", se va desfășura la data de 12 mai 2021, pe platforma ZOOM Pro, și este dedicat membrilor Asociaţiei Presei Agricole din România (A.P.A.R.), jurnaliști, comunicatori și reprezentanți ai sectorului agricol care doresc să afle în exclusivitate, direct de la invitații speciali ai conferinţei, cele mai calde informații în ceea ce privește viitoarea reformă agricolă europeană. Impactul acordului verde european și noul set de initiative politice ale Comisiei Europene au scopul general de a face Europa neutră din punct de vedere climatic până în 2050, din dorința de a proteja sănătatea cetăţenilor europeni. ‘’Tematica aleasă pentru dezbatere este una de importanță vitală pentru toate sectoarele economiei europene, dar în special pentru agricultură iar noi, jurnaliștii dedicați acestui sector, vrem să înțelegem cum va arăta viitorul fermelor românești. Credem că profesia noastră este liantul între mediul politic și cel economic, fermierii primesc informațiile prin noi, de aceea este important să înțelegem și să avem contactul direct cu decidenții de la nivel european. Este un moment important cel la care asistăm, un moment de reformă a politicilor la nivel european şi naţional şi, tocmai de aceea, asociația noastră a considerat necesar un astfel de proiect, care cu siguranță va fi urmat și de alte acțiuni similare. Ne dorim ca jurnaliștii noștri să fie puternici, încrezători în informațiile pe care le transmit mai departe, de aceea ne vom ocupa în acest an atât de organizarea unor astfel de întâlniri în care să oferim membrilor access direct şi exclusiv la informație, dar pregătim și o serie de cursuri de dezvoltare profesională pe teme relevante pentru membrii A.P.A.R., care privesc diverse aspect juridice, economice și chiar digitale, pentru că viitorul nostru al tuturor este într-o evidentă schimbare’’, declară Consiliul Director A.P.A.R., prin Nicoleta Dragomir, Preşedinte. SPEAKERII EVENIMENTULUI Mihail Dumitru - Director General Adjunct, Direcţia Generală pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală a Comisiei Europene (DG-AGRI) Adrian Oros - Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale din România Pekka Pesonen - Secretar General Copa (reprezintă fermierii europeni) şi Cogeca (reprezintă cooperativele agricole din UE) Valeriu Tabără - Preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu-Şişeşti" (ASAS) Lena Johansson - Preşedinte Federaţia Internaţională a Jurnaliştilor Agrarieni (IFAJ) Hans Siemes - Preşedinte Reţeaua Europeană a Jurnaliştilor Agrarieni (ENAJ) Alina Creţu - Director Executiv Asociaţia Producătorilor de Porumb din România (APPR) Florian Ciolacu - Director Executiv Clubul Fermierilor Români (CFR) Florentin Bercu - Director Executiv Uniunea de ramură Naţională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal (UNCSV) Ştefan Pădure - Preşedinte Asociaţia pentru Promovarea Alimentului Românesc Promovarea unui sector agricol inteligent, rezistent şi diversificat, cu scopul de a îmbunătăţi securitatea alimentară, reprezintă o provocare pentru România datorită structurii sale agricole extrem de polarizate. În ciuda reducerii cu o treime a numărului de ferme din ultimii zece ani, România continuă să fie ţara cu cel mai mare număr de ferme din UE. Cu toate acestea, doar un sfert din ferme primesc plăţi directe. Marea majoritate sunt ferme de subzistenţă şi semisubzistenţă care produc în principal pentru consumul propriu. Sunt slab echipate şi nu sunt orientate spre piaţă. La polul opus, doar o mică parte din exploataţii sunt de dimensiuni mari, competitive şi orientate spre piaţă. Cum va putea fi implementat Pactul Verde, în condiţiile în care, după cum ştim, Comisia doreşte să se reducă în următorii zece ani utilizarea pesticidelor cu 50%, a îngrăşămintelor cu 20% şi a antibioticelor pentru animalele de fermă cu 50%? Rămâne să aflăm în 12 mai, de la invitații conferinței "GREEN DEAL - PACT şi IMPACT". Conferinţa "GREEN DEAL - PACT şi IMPACT" va beneficia de o amplă promovare post-eveniment, în print şi online, prin toate mijloacele media pe care le au la dispoziţie membrii A.P.A.R. şi participanţii. La eveniment vor participa şi jurnalişti străini, asociaţia noastră fiind membru cu drepturi depline al IFAJ (Federaţia Internaţională a Jurnaliştilor Agrarieni), alături de alte 54 de state ale lumii. ________________________________________________________ ASOCIAŢIA PRESEI AGRICOLE DIN ROMÂNIA (A.P.A.R.) este o organizaţie apolitică, neguvernamentală, nonprofit, independentă, fără scop lucrativ sau patrimonial, ce desfăşoară activităţi specifice educaţionale şi de apărare a intereselor jurnaliştilor din presa agricolă românească. Asociaţia se constituie ca persoană juridică de drept privat, funcţionând în baza prevederilor OG nr. 26/2000, modificată şi republicată. A.P.A.R. este afiliată ENAJ (Reţeaua Europeană a Jurnaliştilor Agrarieni) din decembrie 2013 A.P.A.R. este afiliată IFAJ (Federaţia Internaţională a Jurnaliştilor Agrarieni) din septembrie 2019

luni, 1 februarie 2021

Ne mor morții în morminte

luni, 25 ianuarie 2021 Ne mor morții în morminte Ne mor morții în morminte 25 ianuarie 2021 Categoria Istorie Scris de neacsum Am asistat ieri și azi la cele mai triste momente ale vieții sociale românești ale ultimilor 60 de ani. Două evenimente istorice cruciale ale neamului, au trecut îngropate în știrile despre campania de vaccinare împotriva unei pandemii planificate,tulburările obsesiv compulsive ale nu știu cui, certurile intestine dintre nu știu ce vedete de celuloid. Prezența pierdută în ceață Nu numai la Craiova, ci în toată țara, sărbătoarea Unirii de la 1859 a trecut pe deasupra țării ca un uliu pe deasupra unui cuib de cuci fără ouă. În unele locuri ziua a fost condimentată cu iaurt, în alte părți cu pumni încleștați amenințător într-un gest pe cât de fals tot atât și de inutil. Nici macar curiozitatea nu a adus azi oltenii la statuia lui Cuza Ieri, o altă zi sfântă a românismului a trecut la fel de neobservată. Au trecut neremarcați 200 de ani de la Declarația de la Padeș, dacă vreți un fel de Declarația de Independență a SUA, la nivelul României. Anunțasem cu mulți ani înainte conducerea Ministerului Apărării Naționale că se apropie evenimentul și solicitasem celor doi miniștri purtători de stele să inițieze acțiuni la nivel de minister ca în colaborare cu asociațiile de rezerviști să încercăm să reabilităm locurile memoriale care erau legate de Tudor Vladimirescu, să fie refăcut Steagul lui Tudor, adus din tabăra de la Golești de șeful artileriei lui Tudor, craioveanul Ion Cacalicianu, căruia Tudor i l-a lăsat pentru a nu ajunge în mâinile lui Ipsilante. Istoria drapelului și altor relicve o voi posta într-un material ce va urma. Este rușinos însă faptul că conducerea ministerului, în afară de promisiuni și felicitări pentru Idee, nu a mai făcut nimic, deși ministrul este produs al Liceului ce poartă numele lui Tudor Vladimirescu. Craiova, MApN, Judetul Dolj, Guvernul, președintele, au uitat cu desăvârșire de această zi. Dar dacă ei, au o scuză, căci ei sunt politicieni, iar de la politicieni nu te poți aștepta la sentimente, cu atât mai puțin la acte recunoștință față de cineva, mă doare uitarea românilor. În afară de câteva persoane și grupuri de persoane din Gorj, Tudor a fost uitat de toți. Cât despre Alexandru Ioan Cuza, și Unirea săvârșită sub domnia lui, pot garanta că la cei 200 de ani aniversari va avea parte de același tratament ca și Tudor Vladimirescu. RUȘINE SĂ NE FIE ! Ieșim, cu riscul de a plăti amenzi, la tăieri de moș, la agape, grătare, chermeze, promoții la tigăi, dar stăm în casă vigilenți și respectăm protocolul de distanțare când vine vorba de cinstirea marilor eroi ai neamului. Ne mor morții în morminte, ne mor morții în suflete, îi omorâm a doua oară îngropându-I în uitare. AMARNIC BLESTEM PURTĂM. Ne mor morții în morminte Trăim vremuri de restriște, și nu ne învățăm minte Nu vedem că an de an, Ne mor morții din morminte . Nu’nvățăm nici din greșeli Nici din cărți, nici din cuvinte Uităm de trecut, prezent Și de morții din morminte. Nu mai respectăm nimic, Nici eroi, nici jurăminte Ne călcăm prea des cuvântul Și chiar morții din morminte. Înjurăm și suduim Frate, soră și părinte, Nu mai știm să ne iubim Nici chiar morții din morminte. Trec pe lângă noi momente Și noi, parca fără minte, Le privim nepăsători , Ca pe morții din morminte. Tudor, Ștefan, Alexandru, Și atâtea nume sfinte, Ne blesteamă, că-i lăsăm Să ne moară în morminte. Pentru cate-o sinecură Și a merge înainte, Azi călcăm și pe cei vii, Și pe morții din morminte. Pentru-n post de senator, Deputat sau președinte, Scoatem sufletul din om Și chiar morții din morminte. Am uitat cuvântul țară, Și o samă de cuvinte Și ne fac cei de afară Legi și bani…. și chiar morminte. Daca ti-a placut articolul trimite-l mai departe! un material publicat pe: http://rezervistul.blogspot.com/

marți, 26 ianuarie 2021

Monumentul Eroilor ridicat de un sculptor băcăuan la Miroslava a fost sfințit

A fost dezvelit și sfințit, la Miroslava – Iași, la sfârșitul săptămânii trecute, Monumentul Eroilor conceput și construit de sculptorul Cornel Solomon, președintele subfilialei Slănic Moldova a Filialei Bacău „Corneliu Chirieș” a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, și de Pavăl Avădanei, membru al subfilialei. Manifestarea, la care au participat Înalt Preasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, primarul comunei Miroslava, Dan Niță, consilieri locali și reprezentanți ai unor instituții și organizații locale, a fost organizată de Asociația „Iași Detectează” și de Filiala Iași Cultul Eroilor. Monumentul, realizat din piatră colectată din cariera de la Cireșoaia, a fost ridicat în incinta Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa” din Miroslava și a fost sfințit de un sobor de preoți condus de IPS Teofan. La monument, garda de onoare a fost asigurată de militari ai Batalionului 151 din Iași, iar despre semnificația ridicării monumentului au vorbit IPS Teofan, președintele Filialei Iași Cultul Eroilor, Ioan Timofte, și sculptorul Cornel Simion. nițiatorii ridicării monumentului au fost dr. ing. Constantin Leonard Stafie, director adjunct al APIA Iași, jurnalist și membru al Asociației Profesionale a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din Județul Iași, și prof. dr. ing. Cezar Cioran, de la Asociația „Iași Detectează”. Lucrarea a avut 60 de contribuitori. Monumentul are înălțimea de 4,29 de metri, iar pe fala lui este reprezentată crucea creștină, pe care stă scris „Sângele eroilor curge prin venele celor vii”. Tot pe cruce este gravată casca de soldat, simbol al Primului Război Mondial. Cornel Solomon a adus la Miroslava salutul filialei Bacău Cultul Eroilor. „Când am început această lucrare, în anul 2017, a mai spus Cornel Solomon, am hotărât să ridicăm astfel de monumente și la Iași și la Suceava și iată-ne acum la Miroslava. Iar următorul monument pe care îl vom ridica va fi în comuna Ungheni, tot din județul Iași”. Sculptorul i-a dăruit, cu această ocazie, IPS Teofan o iconiță gravată în piatră cu chipul Maicii Domnului care ține în brațe pruncul Iisus. La final, la monument au fost depuse coroane de flori din partea Garnizoanei Iași, a Primăriei Miroslava, a Asociației „Iași Detectează” și a Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa”, a Filialei Bacău și a subfilialei Slănic Moldova Cultul Eroilor, a Filialei Iași Cultul Eroilor și din partea cetățenilor comunei Miroslava. susa https://www.desteptarea.ro/monumentul-eroilor-ridicat-de-un-sculptor-bacauan-la-miroslava-a-fost-sfintit/

luni, 25 ianuarie 2021

Monumentul Eroilor ridicat de un sculptor băcăuan la Miroslava a fost sfințit

Sâmbătă, 23 ianuarie, a fost dezvelit și sfințit, la Miroslava – Iași, Monumentul Eroilor conceput și construit de sculptorul Cornel Solomon, președintele subfilialei Slănic Moldova a Filialei Bacău „Corneliu Chirieș” a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, și de Pavăl Avădanei, membru al subfilialei. Manifestarea, la care au participat Înalt Preasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, primarul comunei Miroslava, Dan Niță, consilieri locali și reprezentanți ai unor instituții și organizații locale, a fost organizată de Asociația „Iași Detectează” și de Filiala Iași Cultul Eroilor. Monumentul, realizat din piatră colectată din cariera de la Cireșoaia, a fost ridicat în incinta Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa” din Miroslava și a fost sfințit de un sobor de preoți condus de IPS Teofan. La monument, garda de onoare a fost asigurată de militari ai Batalionului 151 din Iași, iar despre semnificația ridicării monumentului au vorbit IPS Teofan, președintele Filialei Iași Cultul Eroilor, Ioan Timofte, și sculptorul Cornel Simion. Cine au fost inițiatorii Inițiatorii ridicării monumentului au fost dr. ing. Constantin Leonard Stafie, director adjunct al APIA Iași, jurnalist și membru al Asociației Profesionale a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din Județul Iași, și prof. dr. ing. Cezar Cioran, de la Asociația „Iași Detectează”. Lucrarea a avut 60 de contribuitori. Monumentul are înălțimea de 4,29 de metri, iar pe fala lui este reprezentată crucea creștină, pe care stă scris „Sângele eroilor curge prin venele celor vii”. Tot pe cruce este gravată casca de soldat – simbol al Primului Război Mondial. Cornel Solomon a adus la Miroslava salutul filialei Bacău Cultul Eroilor. „Când am început această lucrare, în anul 2017 – a mai spus Cornel Solomon -, am hotărât să ridicăm astfel de monumente și la Iași și la Suceava și iată-ne acum la Miroslava. Iar următorul monument pe care îl vom ridica va fi în comuna Ungheni, tot din județul Iași”. Sculptorul i-a dăruit, cu această ocazie IPS Teofan o iconiță gravată în piatră cu chipul Maicii Domnului care ține în brațe pruncul Iisus. La final, la monument au fost depuse coroane de flori din partea Garnizoanei Iași, a Primăriei Miroslava, a Asociației „Iași Detectează” și a Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa”, a Filialei Bacău și a subfilialei Slănic Moldova Cultul Eroilor, a Filialei Iași Cultul Eroilor și din partea cetățenilor comunei Miroslava. Sursa: www.bzi.ro

duminică, 24 ianuarie 2021

Monumentul Eroilor de la Miroslava

Monumentul Eroilor ridicat de un sculptor băcăuan la Miroslava a fost sfințit monumentul a fost construit cu piatră recoltată din cariera Cireșoaia Sâmbătă, 23 ianuarie, a fost dezvelit și sfințit, la Miroslava – Iași, Monumentul Eroilor conceput și construit de sculptorul Cornel Solomon, președintele subfilialei Slănic Moldova a Filialei Bacău „Corneliu Chirieș” a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, și de Pavăl Avădanei, membru al subfilialei. Manifestarea, la care au participat Înalt Preasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, primarul comunei Miroslava, Dan Niță, consilieri locali și reprezentanți ai unor instituții și organizații locale, a fost organizată de Asociația „Iași Detectează” și de Filiala Iași Cultul Eroilor. Monumentul, realizat din piatră colectată din cariera de la Cireșoaia, a fost ridicat în incinta Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa” din Miroslava și a fost sfințit de un sobor de preoți condus de IPS Teofan. La monument, garda de onoare a fost asigurată de militari ai Batalionului 151 din Iași, iar despre semnificația ridicării monumentului au vorbit IPS Teofan, președintele Filialei Iași Cultul Eroilor, Ioan Timofte, și sculptorul Cornel Simion. Inițiatorii ridicării monumentului au fost dr. ing. Constantin Leonard Stafie, director adjunct al APIA Iași, jurnalist și membru al Asociației Profesionale a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din Județul Iași, și prof. dr. ing. Cezar Cioran, de la Asociația „Iași Detectează”. Lucrarea a avut 60 de contribuitori. Monumentul are înălțimea de 4,29 de metri, iar pe fala lui este reprezentată crucea creștină, pe care stă scris „Sângele eroilor curge prin venele celor vii”. Tot pe cruce este gravată casca de soldat – simbol al Primului Război Mondial. Constantin Leonard Stafie și Cornel Solomon Cornel Solomon a adus la Miroslava salutul filialei Bacău Cultul Eroilor. „Când am început această lucrare, în anul 2017 – a mai spus Cornel Solomon -, am hotărât să ridicăm astfel de monumente și la Iași și la Suceava și iată-ne acum la Miroslava. Iar următorul monument pe care îl vom ridica va fi în comuna Ungheni, tot din județul Iași”. Sculptorul i-a dăruit, cu această ocazie IPS Teofan o iconiță gravată în piatră cu chipul Maicii Domnului care ține în brațe pruncul Iisus. La final, la monument au fost depuse coroane de flori din partea Garnizoanei Iași, a Primăriei Miroslava, a Asociației „Iași Detectează” și a Școlii Gimnaziale „Colonel Constantin Langa”, a Filialei Bacău și a subfilialei Slănic Moldova Cultul Eroilor, a Filialei Iași Cultul Eroilor și din partea cetățenilor comunei Miroslava. Publicat de Bacăul Economic la 10:26 sursa

marți, 12 ianuarie 2021

Comunicat Radio România Actualități

 În legătură cu afirmațiile făcute în mediul online de către domnul Iulian Bulai, deputat USR PLUS și președinte al Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă a Camerei Deputaților, și preluate de o serie de publicații, Radio România Actualități, principalul post public al Societății Române de Radiodifuziune, se vede nevoit să facă următoarele precizări:

- niciuna dintre afirmațiile domniei sale legate de activitatea RRA nu se confirmă, lucru probat prin înregistrarea martor a transmisiei postului, prin conținutul site-ului RRA și transcrierile Agenției RADOR a SRR;

- acuzațiile de cenzură sunt nejustificate câtă vreme de selecția și paginarea informațiilor din buletinele și radiojurnalele RRA se ocupă doar ziariști și responsabili editoriali ai postului; această acuzație poate fi interpretată ca o jignire adusă profesionalismului jurnaliștilor noștri de către cineva care încearcă să impună anumite subiecte politice pe agenda editorială.

Referitor la declarațiile ministrului sănătății, Vlad Voiculescu, de vineri seara, 9 ianuarie

S-a creat o confuzie între webinarul organizat pe facebook de către Colegiul Medicilor, încheiat după ora 22:00 și unde a fost invitat și dl. V. Voiculescu, și amplul interviu acordat, în paralel, de ministrul sănătății, postului TV DIGI 24 (începând cu ora 20:00).

De la ambele, RRA a difuzat declarații, reportaje și știri în cursul serii (începând cu ora 22:00, când webinarul încă nu se terminase) și continuând pe parcursul serii și al dimineții, după cum urmează:

Rj.22:00 - prima știre din Rj. - webinar: Vlad Voiculescu - text; V. Gheorghiță - voce;

Agenda globală: primul material - ora 22:16- reportaj webinar (230”) - A. Turea (voci: dr. B. Mahler și V. Voiculescu; text - dr. A. Marinescu);

Buletin stiri: 23:00 - știre (prima) Vlad Voiculescu (OUG plată personal care participă la campania de vaccinare) - declarație la DIGI TV;

Buletin știri 24:00 - trei știri din domeniul sănătății (comunicat M. Sănătății, V. Voiculescu - pe tema call center și platformă vaccinare; voce V. Gheorghiță - prioritizare);

Buletin știri 02:00 știre V. Voiculescu - OUG plată personal medical - declarație la DIGI TV;

Buletin stiri 05:00 știre V. Voiculescu - platformă programare - declarație la webinar;

Buletin știri 06:00 știri (prima) V. Voiculescu - OUG plata personal medical - declarație la DIGI TV; a doua știre - V. Gheorghiță - voce webinar - grupe prioritare;

Rj.07:00 - reportaj A. Turea - de la webinar - voci: V. Voiculescu și V. Gheorghiță;

Buletin știri 08:00 știre V. Voiculescu - plată personal medical - declarație la DIGI TV.

Referitor la campania națională de vaccinare

RRA, alături de de celelalte posturi ale SRR, este foarte implicat în mediatizarea Campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19, reflectând, pe de o parte, activitatea și datele oferite de organismele responsabile și, pe de altă parte, realizând propriile transmisiuni directe, interviuri, emisiuni, corespondențe (interne și externe!), rubrici și știri (zilnice, din oră în oră - dacă este cazul sau ori de căte ori este nevoie!). În acest fel, RRA și întreaga instituție SRR își respectă atât misiunea publică, cât și Parteneriatul încheiat cu Guvernul României privind informarea corectă a cetățenilor despre campania de vaccinare.

Referitor la întâlnirile președintelui României Klaus Iohannis

În legătură cu informațiile legate de întâlnirile separate ale președintelui României, Klaus Iohannis, cu prim-ministrul și miniștrii din partea USR-PLUS (joi, 7 ianuarie), respectiv cu cei din partea PNL (vineri, 8 ianuarie), RRA a difuzat în fiecare dintre aceste zile știri cu singurele informații disponibile și sigure – cele oferite de Administrația Prezidențială. După întâlniri nu au existat niciun fel de comunicate oficiale de presă sau declarații ale Președintelui României sau Prim-ministrului astfel încât să poată fi invocat articolul 9 din Legea 41/1994, asa cum greșit face referire și interpretează dl deputat Iulian Bulai. De altfel, în mass-media (agenții de presă, posturi radio-tv, site-uri) nu există niciun fel de informații oficiale despre aceste întâlniri.

Referitor la declarațiile ministrului economiei, Claudiu Năsui

RRA a informat despre poziția exprimată de ministrul economiei, iar afirmațiile de joi, 7 ianuarie a.c., ale ministrului Claudiu Nasui se regăsesc și pot fi vizualizate pe site-ul RRAhttp://www.romania-actualitati.ro/mobile/companiile-de-stat-trebuie-reformate-masiv-apreciaza-claudiu-nasui-149711

Referitor la prezența membrilor Guvernului Câțu în programele RRA

În conformitate cu monitorizarea lunară a echilibrului politic transmisă cu regularitate CA dar și CNA, din 22 decembrie 2020 și până la momentul afirmațiilor domnului deputat Iulian Bulai, prezența politică pe post a reprezentanților Guvernului a fost de aproape 50%, urmată de Președintele României și apoi partidele politice.

RRA este principalul post al SRR - un serviciu public de interes național aflat în slujba cetățeanului, ale cărui autonomie și independență editorială sunt „garantate prin lege, iar programele sunt ocrotite de orice ingerință a autorităților publice, precum și de influențele oricăror partide, formațiuni social-politice, sindicale, organisme comerciale și economice sau grupuri de presiune” - Legea 41/1994.

Serviciul  Comunicare  și  Relații  Publice

Comunicat de presa

In memoriam Ion Budeanu, fondatorul Grupului de Firme Coseli Grupul de Asociații pentru Neam și Țară anunță cu profundă durere și regret ...