marți, 29 ianuarie 2019

OMS 119 stârneşte reacţii, dar NIMIC NU SE SCHIMBĂ!

Cred că putem publica deja o carte cu toate articolele apărute în revista Ferma despre Ordinul 119/2014 al Ministerului Sănătăţii, la care adăugăm zecile de solicitări şi propuneri de modificare, argumentate ştiinţific, ale grupului de iniţiativă format din: Asociaţia Naţională a Cooperativelor Agroalimentare din România - COOP RO, Uniunea de Ramură Naţională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal - UNCSV, Asociaţia Profesională a Crescătorilor de Păsări de Carne şi Ouă din Judeţul Iaşi şi Federaţia Sindicatelor din Agricultură - TERRA.
Ca să fim clari şi să nu existe loc de interpretări, nimeni nu spune să nu existe distanţe prestabilite între ferme şi spaţiile de locuit, dar NU AŞA cum au legiferat cei de la Ministerul Sănătăţii, abuziv şi fără vreo bază ştiinţifică reală. Ce facem cu fermele existente deja? Le mutăm după bunul plac al celor care îşi construiesc - de multe ori ilegal - viluţele prea aproape de ferme şi apoi strâmbă din nas că... LE PUTE viaţa de la ţară?
Cine pune, de fapt, beţe în roatele dezvoltării satului românesc? În Ordinul 119, cu tot cu modificările care mai mult încurcă decât ajută sunt sintagme care duc la interpretări subiective şi abuzive cu privire la activităţile zootehnice. Pentru cei de la Ministerul Sănătăţii, distanţe minime înseamnă REGLEMENTĂRI MAXIME, iresponsabile, care au deja CONSECINŢE economice GRAVE.
Îmi spunea un colaborator apropiat: "VREM FERME CA ÎN AUSTRIA". Adică amplasamente unde pot să convieţuiască, practic FĂRĂ DISTANŢE, atât grajdul cu platforma de gunoi cu tot, cât şi casa fermierului şi pensiunea agroturistică, în mijlocul localităţilor, inclusiv sau mai ales în zone turistice. Ba mai sunt şi scutiţi de impozit fermierii sau te miri ce facilităţi au de la autorităţi pentru că produc bio şi dau localităţilor un aspect rustic, cu miros de bălegar cu tot!
Noi am scris şi vom mai scrie despre aberaţiile acestui OMS 119. S-au făcut propuneri concrete, pe care cei de la Sănătate le blochează fără nici o jenă. Sau le ignoră. Nu putem să nu ne întrebăm CINE e cu interesul şi care e acesta? Pentru că, se pare, OMS 119, modificat prin Ordinul Ministerului Sănătăţii 994/2018 (dar nu în favoarea zootehniei, nicidecum!) suportă şi alte modificări, ori de câte ori patria o cere. Adică tot cei de la sănătate! Am văzut recent un referat de aprobare de modificări în OMS 119 pentru ceva situaţii care vizează cabinetele medicale umane. În ceea ce priveşte zootehnia, linişte de-ngropăciune!
Valeriu Tabără, preşedintele ASAS, ne spunea anul trecut, referitor la OMS 119: „Este o aberaţie, pentru că toate fermele s-au aşezat după o anumită legislaţie, la un moment dat. Nu poartă vina fermierii că extinderile localităţilor sau introducerea în intravilan s-a făcut fără a ţine seama de norme şi de faptul că fermierii au investit la un moment dat, inclusiv prin programe europene. Acest lucru s-a mai întâmplat şi prin 2008, câând am făcut Legea 204 de protecţie a fermelor din intravilan (care stabileşte păstrarea amplasamentelor exploataţiilor agricole care au fost înfiinţate şi funcţionează cu respectarea prevederilor legale. Nu este în regulă ca Ministerul Sănătăţii să impună nişte reguli fără a ţine seama ce înseamnă necesităţile de securitate alimentară. Şi nu putem modifica regulile de la un an la altul. Adică azi lăsăm pe om să-şi facă fermă, şi mâine îi zicem că nu mai e bine”.
 Austria_Tirol_balegar la sosea in zona turistica_b
AUSTRIA, TIROL: Fermă de vaci la subsolul unei case dintr-o localitate turistică, în Alpi. Practic bălegarul e depozitat la nici un metru de şosea. În jur sunt case de vacanţă şi locuinţe. Vă daţi seama ce parfum, în aerul tare al dimineţilor alpine! Nu am văzut să strâmbe nimeni din nas. Ba dimpotrivă... probabil că încă nu s-a născut persoana care să comenteze că are movila de bălegar sub nas! (Foto arhivă personală)

Ce spun fermierii?
În spaţiul virtual se comentează mult pe marginea subiectului cu distanţele dintre ferme şi spaţiile de locuit. Am lansat o discuţie pe Facebook şi oamenii au început să-şi spună opiniile şi păţaniile cu vecinii şi cu reclamaţiile care merg mână în mână cu nefericitul ordin al Ministerului Sănătăţii. Oricum, cea mai vehiculată întrebare este: "De ce la alţii se poate şi la noi nu?!". Aceeaşi comunitate, aceleaşi regulamente, aceleaşi obligaţii financiare... şi totuşi? De ce se încăpăţânează ai noştri să fie DĂUNĂTORII ZOOTEHNIEI?!

C.V.: "Nu, dăunătorii suntem noi, pentru că acceptăm ce ni se întâmplă. Peste tot în Europa există ferme zootehnice chiar şi în mijlocul localităţilor, la 10 metri de alte case sau chiar mai aproape. Şi nimeni nu se plânge. Dar la noi? Cu vorbe bune i-am tot rugat, dar nu ne ia nimeni în seamă! Ne consideră ţărani proşti! În plus, este foarte puţin probabil să nu te reclame vecinii, pentru că dacă tu munceşti şi ai, în timp ce ei beau, dorm şi nu fac nimic, normal că intervine invidia... Dar problema este cu legea, care nu-şi face treaba".

N.S.: "Unii dintre cei care dau legi nu ştiu cum arată o vacă şi nu au nici o treabă cu zootehnia. Deci sunt incapabili să rezolve problemele fermierilor. Ba mai mult, le pun piedici.

C.R.U.: "Fac ce vor pentru că le permitem şi nu suntem uniţi".

O.M.: "La austrieci sau la nemţi este o normalitate, la noi reglementărilor europene nişte aşa-zişi specialişti de conjunctură le adaugă alte cerinţe, uneori imposibil de realizat!"

M.L.: "Dar cum le miroase la ţară... Produsele nu miros? Laptele, brânza, carnea, provin de la animalele care lasă şi mirosul, nu. Alea sunt bune?!"

D.C.: „Cine construieşte case de vacanţă sau de locuit permanent, în zone rurale trebuie să ştie de la început că mirosurile sunt diferite de cele din buricul târgului (miros de canalizare de la blocuri, miros de cauciuc, de fum de eşapament etc.) Dacă nu îi place cuiva mirosul de animale de la ţară, să nu se mute la ţară. Nu modificăm satele după mofturile prosteşti ale unora care se cred domni!”.

A.D.: "Tot în Austria casa este lipită de fermă şi dacă fermierul amenajează şi câteva camere pentru turişti şi un spaţiu de joacă pentru copii este scutit de la impozit!".

N.D.: "Păi acum este cel mai bun moment să ne impunem! Avem şefia UE? Implementăm programul , dar nu după bunul plac al comisarilor europeni!"

D.C.: "Trebuie ieşit în stradă împotriva celor care produc asemenea malformaţii, în toate domeniile din România".

M.B.: "La noi, ca la nimeni! Dacă tot e pensiune agroturistică s-ar putea profita de implicarea turiştilor în munca de la fermă... Atâta timp cât cei care fac legile nu sunt din domeniu iar specialiştii sunt dispreţuiţi să nu ne mirăm de... agriculturii. Degeaba avem specialişti buni, şi mulţi au studiat din pasiune acest domeniu, dacă ei ajung să muncească în alte domenii pentru că nu sunt angajaţi şi susţinuţi".

M.B.: "De unde ne vin aceste legi care omoară agricultura, singura care ne-a mai rămas, dar şi ea într-un picior? Dacă nu mai avem agricultură o să murim cu toţii îngropaţi în datorii. Sănătatea şi Agricultura unei ţări trebuie să fie pe primul loc. Nu doar sănătatea...".

S.F.: „Până la urmă o să ne oblige să punem pampers la vacă să o plimbăm prin sat ca să putem ajunge cu ea la păşune. Te ia râsul când unii dintre cei sus-puşi vin în piaţă şi te întreabă, în cazul meu, ce vând, caş sau brânză? Habar nu au de diferenţa dintre ele şi noi ne mirăm că le miroase...”.

C.L.: „Asta nu e nimic, de la mine vor lapte de vacă, dar să nu miroase a vacă...”

C.T.: „Poţi să ai zece facultăţi! Dar ei nu au învăţat că legea pentru agricultură se face cu cizme de cauciuc! Nu din birou!”.

F.M.: „Nu există lege care să interzică ridicarea blocurilor şi caselor lângă ferme, dar există lege care restricţionează existenţa fermelor lângă casele de locuit, chiar dacă ferma a fost prima acolo şi te trezeşti, la actualizarea autorizaţiei de funcţionare, că nu mai respecţi distanţa faţă de locuinţe! În plus, cei care construiesc ştiu asta şi se bazează pe închiderea fermei după mutarea locatarilor în noile case. De cele mai multe ori aşa se întâmplă pentru că fermierii sunt prea săraci pentru a susţine un război cu vecinii...”.

R.M.: „Eu am fost nevoit să-mi mut vacile de acasă tot din cauza faptului că vacile, lăsându-le la păşune, vezi Doamne murdăreau şoseaua şi îşi murdăreau maşinile când treceau pe stradă. Trei ani de zile a trebuit să măturăm strada pe distanţa de 300 de metri până intrau pe păşune. Cel mai dureros e faptul că toţi vecinii au avut vaci sau au crescut lângă vaci şi nu era problemă cu bălegarul de pe şosea. După ce le-au vândut, a doua zi a început să-i deranjeze bălegarul, mirosul şi faptul că vaca merge pe lângă maşina lor. Mi-am făcut un grajd în afara satului (o investiţie care chiar nu-mi era necesară pentru că aveam grajd acasă) şi acum aştept să văd cu ce o să mai deranjez? La noi e multă prostie şi răutate. Sunt sigur că dacă nu aş ţine vaci şi aş sta în birt nu m-ar băga nimeni în seamă şi poate aş fi şi un vecin mai bun”.

F.A.: „Eu am avut mult de suferit din cauza acestui ordin 119 şi din cauza unei vecin care nici măcar nu locuieşte acolo...”.

S.I.: „Dacă orăşeanul sau cel întors din străinătate are dreptul să se mute lângă casa/ferma mea, eu de ce să nu am dreptul să trăiesc pe locul meu mai departe?! Constituţia spune că suntem egali... Asta e ideea care ar trebui pusă în faţă. Iar atunci când ceri autorizaţie de construcţie să semnezi că nu vei avea nici o pretenţie faţă de situaţia actuală”.

B.A.: „ Eu nu înţeleg de ce au voie să construiască lângă ferme deja existente, ca mai apoi să se plângă de acestea; după parerea mea este un act invaziv şi oamenii de genul sunt doar nişte dăunători pentru fermieri şi pentru societate. Eu unul nu le-aş da autorizaţie de construcţie şi i-aş pune pe ei să respecte distanţa faţă de ferme; ei ar trebui traşi la răspundere, nu fermierii, pentru că atunci când vine vorba de mâncare, de cele mai multe ori nu au nici cea mai vagă idee despre drumul parcurs de alimente pentru a ajunge în farfuria lor!”. 

Mai multe informaţii despre OMS 119/2014, propunerile de modificare şi prevederile care afectează direct fermele zootehnice româneşti găsiţi pe www.revista-ferma.ro (scrieţi la CĂUTARE OMS 119 sau pur şi simplu 119 şi vă apar toate articolele) şi pe pagina de facebook: OMS-1192014-Incalcare-De-Atributii

vineri, 25 ianuarie 2019

COLEGIUL AGRICOL "Ţara Bârsei" PREJMER. 57 de ani de învăţământ agricol

SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL. Suntem la cel de-al 5-lea eveniment cu public al proiectului nostru şi o preocupare importantă în perioada următoare este, pe lângă promovarea liceelor agricole, depistarea problemelor cu care se confruntă aceste unităţi, dar şi încurajarea elevilor, a părinţilor, a mediului de afaceri, a fermierilor să vină spre agricultură şi să-i asigure viitorul prin participarea activă la susţinerea învăţământului preuniversitar agricol.
Toţi cei implicaţi în proiect spunem într-un glas: ISTORIA NE OBLIGĂ! Ne obligă să luăm atitudine cei peste 84 de ani de la înfiinţarea liceului din Ciumbrud sau cei peste 187 de ani de activitate neîntreruptă ai Liceului tehnologic agricol "Mihail Kogălniceanu" din Miroslava, judeţul Iaşi. Ne obligă lucrurile extraordinare şi reuşitele elevilor şi ale profesorilor de Colegiul agricol "Ţara Bârsei" din Prejmer, de la Liceul Tehnologic nr. 1 din Fundulea sau de la Liceul Tehnologic "Cezar Nicolau" din Brăneşti. Ne obligă eforturile pe care le fac conducerile liceelor din Cudalbi, judeţul Galaţi, de la Geoagiu, din Turda şi Blaj, din Focşani, Buzău, Călăraşi, din toate colţurile ţării! NE OBLIGĂ cifrele: peste 250 de licee agricole în anii '90. Doar vreo 40, în 2018!
Un PROIECT PENTRU VIITORUL AGRICOL al României
ISTORIA NE OBLIGĂ să nu uităm de unde am plecat cu toţii, să nu uităm că suntem fii şi fiice ale unui popor care, de multe ori, nu îşi merită soarta ce i-a fost zămislită de către cei care uită că sunt români. ISTORIA NE OBLIGĂ să NU repetăm greşelile trecutului, să nu persistăm în perpetuarea lor şi să facem orice efort e nevoie pentru a le îndrepta.
ESTE INADMISIBIL ca procesul de educaţie să fie perturbat şi chiar întrerupt, supus unor decizii care, în multe cazuri, au dus la desfiinţarea multor unităţi de învăţământ preuniversitar agricol!
Şi atunci, ne mirăm de ce vorbim de PARADOXURI chiar şi în educaţia agricolă? Lumea agricolă - companii, fermieri, cercetare - are nevoie de specialişti instruiţi în liceele de profil. Firmele sunt dispuse să-i finanţeze şi să-i pregătească pe viitorii angajaţi încă de pe băncile şcolii. Desigur, a scăzut numărul elevilor. Cu siguranţă trebuie să lucrăm şi la mentalitatea părinţilor, să îi convingem căAGRICULTURA este întotdeauna o meserie DE VIITOR, bine cotată şi bine plătită când vine vorba de tineri educaţi şi bine instruiţi. Vom face şi asta, ne vom implica în organizarea unor campanii de sensibilizare şi conştientizare a comunităţilor rurale! Însă nu trebuie să uităm că educaţia agricolă nu se poate face fără pământ, fără laboratoare, fără ferme pentru practică zootehnică şi vegetală. 
Avem suficiente motive pentru a merge mai departe în turul liceelor şi, între timp, vom prezenta autorităţilor capabile să ia decizii provocările şi neajunsurile cu care se confruntă învăţământul preuniversitar agricol.
ISTORIA NE OBLIGĂ să NE UNIM şi să SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL.
VINO ŞI TU alături de noi! Vineri, 1 februarie 2019, de la ora 10.00 la Centrul Cultural "Ludwig Roth" din incinta Primăriei PREJMER, judetul Brasov

ÎN PREMIERĂ, 20 de elevi şi cadre didactice de la liceele la care am organizat până acum evenimente cu public în cadrul proiectului nostru vor fi prezenţi la cel de-al 5-lea liceu pe care îl vizităm - Colegiul Tara Barsei Prejmer. Un schimb de experienţă, spunem noi, mai mult decât binevenit!

Vă mulţumim tuturor pentru implicarea în demersul nostru şi pentru semnalul de normalitate pe care îl transmiteţi privind viitorul învăţământului agricol în România: Liceul Tehnologic Cezar Nicolau, Liceul Mihail Kogălniceanu Miroslava, Liceul Tehnologic Nr.1 Fundulea, Liceul Tehnologic Agricol “Alexandru Borza” Ciumbrud



marți, 22 ianuarie 2019

SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL. Următorul eveniment are loc la COLEGIUL AGRICOL din Prejmer

„La un moment dat, prin anii ’90, existau în jur de 250 de licee agricole, iar acum avem doar 40. Din păcate, au dispărut câteva licee cu tradiţie, care aveau peste o sută de ani de activitate” - Leonard STAFIE
Proiectul SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL este iniţiat de Revista FERMA prin Fundaţia Revistei Ferma şi specialiştii Dr.ing. LEONARD CONSTANTIN STAFIE şi Dr. medic veterinar RADU ANTOHE

Este binecunoscut faptul că o componentă esenţială a agriculturii moderne este educarea, formarea profesională a tinerilor pentru a deveni fermierii viitorului, dar şi pentru a aduce în exploataţiile familiilor sau în gospodării soluţii sau alternative generatoare de profit.

OBIECTIVELE PROIECTULUI
• susţinerea învăţământului agricol pre-universitar prin promovare şi informare;
• crearea unui curent în mediul urban şi rural cu privire la necesitatea existenţei unui învăţământ preuniversitar agricol de performanţă;
• conştientizarea publicului ţintă - oamenii din mediu rural, agenţi economici, profesori, decidenţi politici - că fără muncă specializată şi calificată în agricultură de nivel profesional şi liceal nu putem face faţă concurenţei pe piaţa agricolă europeană ţinând cont în primul rând de potenţialul agricol al României;
• dezvoltarea spiritului de antreprenoriat al elevilor din liceele agricole, de gândire pentru economia de piaţă concurenţială.
cititi detalii AICI
ciumbrud_carti_b
ÎN CE CONSTĂ PROIECTUL
Concret, fiecare dintre cele 40 de unităţi de învăţământ preuniversitar cu profil agricol din România va primi:
• câte două exemplare din cartea "Creşterea găinilor ouătoare în sistem free range - Ghid practic de creştere" - semnată de Leonard Constantin Stafie şi Radu Antohe şi editată de Revista Ferma;
• câte două exemplare din cartea "Ghid de creştere a puilor de carne" - semnată de Leonard Constantin Stafie şi Radu Antohe şi editată de Revista Ferma;
• abonamente pe perioadă nelimitată la revista FERMA;
De asemenea, liceele cuprinse în proiect vor beneficia de promovare în Revista Ferma, prin articole ce vor fi publicate în print şi online, în urma întâlnirilor organizate cu fermierii, foştii absolvenţi, cadre didactice şi elevi, autorităţi locale şi companii.
proiect liceele agricole_b

CE AM FĂCUT PÂNĂ ACUM
1. Lansarea proiectului - Primul eveniment a avut loc în data de 14 iunie 2018, la Liceul Tehnologic „Cezar Nicolau” din Brăneşti, judeţul Ilfov, unde am avut parte de o primire deosebită din partea colectivului profesoral, în frunte cu directorul instituţiei, Marinela Culea. Invitat special doctorul Ovidiu Sicoe, medic veterinar şi specialist în patologia aviară.
Liceul Branesti_b
14 iunie 2018 - Liceul Tehnologic „Cezar Nicolau” din Brăneşti, Ilfov - cititi detalii AICI
VIDEO eveniment: 
2. Al doilea eveniment Deschiderea anului şcolar 2018-2019 la Liceul Tehnologic Agricol ”Mihail Kogălniceanu” din comuna Miroslava, judeţul Iaşi, a inclus şi alte două manifestări educaţionale. Pe data de 10 septembrie a avut loc inaugurarea ”Sălii Absolvenţilor” sub genericul ”Şi eu sunt urmaş al lui Mihail Kogălniceanu” şi totodată s-au făcut donaţii de carte de specialitate în cadrul proiectului "Susţinem învăţământul preuniversitar agricol”. Gazda evenimentului a fost directorul liceului Constantin Timu. Invitat special Mihai Amarandei consilierul ministrului Agriculturii Petre Daea.
Liceu Miroslava_b
10 septembrie 2018 - Liceul Tehnologic Agricol ”Mihail Kogălniceanu” din comuna Miroslava, judeţul Iaşi - cititi detalii AICI
3. A treia etapa a proiectului a avut loc în data de 2 noiembrie 2018 la Liceul Tehnologic nr. 1 din Fundulea, judeţul Călăraşi.Invitiat special domnul prof. univ. dr. Valeriu Tabără, Preşedintele Academiei de Ştiinte Agricole şi Silvice. Gazda evenimentului a fost doamna director Carmen-Poliana Maxim.
La cele trei evenimente au participat aproximativ 180 de persoane din care aproximativ 10% profesori, 10% elevi iar diferenţa agenţi economici, autorităţi publice, foşti absolvenţi ai liceelor menţionate care îşi desfăşoară activitatea în diverse sectoare private sau publice.
Liceu Fundulea_b
2 noiembrie 2018 - Liceul Tehnologic nr. 1 din Fundulea, judeţul Călăraşi - citiţi detalii AICI
VIDEO eveniment: 
4. Al patrulea eveniment cu public din cadrul proiectului a avut loc în ziua de 7 decembrie 2018 la Liceul Tehnologic Agricol “Alexandru Borza” din Ciumbrud, judeţul Alba. Ni s-au alăturat peste o sută de persoane care s-au implicat în organizarea, mediatizarea şi transmiterea mesajului nostru. Toţi cei implicaţi în proiect spunem într-un glas: ISTORIA NE OBLIGĂ! Au participat: elevi actuali şi foşti elevi ai liceului, cadre didactice şi foşti profesori, autorităţi locale şi judeţene din administraţie şi educaţie, prieteni şi susţinători ai proiectului din toată ţara; ni s-a alăturat şi Valeriu Tabără, preşedintele ASASAm avut parte de momente de suflet din partea copiilor care au susţinut un moment artistic şi ne-au încântat cu colinde, dar şi alte surprize pe care le veţi regăsi în articolele şi materialele video care vor fi publicate în perioada următoare.
fotografia de grup_liceu Ciumbrud_b

Următorul eveniment are loc la COLEGIUL AGRICOL "Ţara Bârsei" PREJMER, în ziua de 1 februarie 2019
invitatie PREJMER_b

Le multumim PARTENERILOR care fac posibila perpetuarea acestui demers de promovare a educatiei tehnologice si agricole in liceele din România!
multumim partenerilor_PREJMER_b
 

Vă stăm la dispoziţie pentru informaţii suplimentare!
Cu aleasă consideraţie,
Nicoleta Dragomir redactor-şef Ferma, coordonator proiecte Fundaţia Revistei Ferma, tel. 0722814021
Leonard Constantin Stafie, autor, specialist în avicultură, redactor FERMA, initiator proiecte Fundatia Revistei Ferma tel. 0740775734

Detalii privind proiectul "SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL":
web: www.revista-ferma.ro click AICI
FACEBOOK pagina proiectului: ne găsiţi AICI
Fundatia Revistei Ferma: www.fundatiaferma.ro si FACEBOOK

marți, 15 ianuarie 2019

O şansă pentru ţăranul român

"Găini ouătoare în sistem free range" este titlul celei mai recente cărţi publicate de către Leonard Stafie, specialist în creşterea păsărilor de curte şi colaborator apropiat al revistei Ferma. Lansarea oficială a avut loc în cadrul târgului Agraria.

Scolile agricole - semnal de alarma!

Specialist în cresterea pasarilor de curte si absolvent al unei scoli cu profil agricol - Liceul Tehnologic „Mihail Kogalniceanu” din Miroslava (jud. Iasi) - Leonard Stafie considera ca institutiile de învatamânt cu profil agricol au nevoie de sprijin pentru a redeveni ceea ce erau cândva.

Reporter AgroInfo: Liviu Gordea
Operator imagine: Claudiu Borobei

Disparitia pasarilor de genofond, o povara pentru micii crescatori

Leonard Stafie, specialist în cresterea pasarilor de curte si unul dintre actorii principali ai proiectului Fundatiei Revistei Ferma de sustinere a învatamântului preuniversitar agricol, vorbeste despre provocarile cu care se confrunta crescatorii de pasari din România, la finalul vizitei efectuate la Liceul Tehnologic nr. 1 Fundulea.
Reporter AgroInfo: Liviu Gordea
Operator imagine: Claudiu Borobei

marți, 8 ianuarie 2019

ISTORIA NE OBLIGĂ să luăm atitudine!

Al patrulea şi cel mai recent eveniment al proiectului SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL a avut loc în ziua de 7 decembrie 2018, la Liceul Tehnologic Agricol “Alexandru Borza” din Ciumbrud, judeţul Alba. Ni s-au alăturat peste o sută de persoane care s-au implicat în organizarea, mediatizarea şi transmiterea mesajului nostru.
Toţi cei implicaţi în proiect spunem într-un glas: ISTORIA NE OBLIGĂ! Ne obligă să luăm atitudine cei peste 84 de ani de la înfiinţarea liceului din Ciumbrud sau cei peste 187 de ani de activitate neîntreruptă ai Liceului tehnologic agricol "Mihail Kogălniceanu" din Miroslava, judeţul Iaşi. 
ISTORIA NE OBLIGĂ să nu uităm că educaţia agricolă nu se poate face fără pământ, fără laboratoare, fără ferme pentru practică zootehnică şi vegetală. 
ISTORIA NE OBLIGĂ să nu uităm de unde am plecat cu toţii, să nu uităm că suntem fii şi fiice ale unui popor care, de multe ori, nu îşi merită soarta ce i-a fost zămislită de către cei care uită că sunt români. ISTORIA NE OBLIGĂ să NU repetăm greşelile trecutului, să nu persistăm în perpetuarea lor şi să facem orice efort e nevoie pentru a le îndrepta.
ISTORIA ne mai dă o şansă, haideţi să nu o mai irosim!

Peste 250 de licee agricole în anii '90. În jur de 35, în 2018!
Proiectul iniţiat de Revista Ferma, prin Fundaţia Revistei Ferma, nu înseamnă doar turul liceelor agricole şi promovarea activităţii acestor instituţii de învăţământ preuniversitar. Am bifat cel de-al patrulea eveniment cu public şi anul viitor vor fi mult mai multe. Plus alte câteva evenimente de promovare. Însă o preocupare importantă în perioada următoare este depistarea problemelor grave cu care se confruntă liceele agricole: lipsa dotărilor, a fermelor de practică pentru elevi, lipsa acută a finanţării şi, din păcate, în multe situaţii se pregăteşte DEPOSEDAREA liceelor de bunuri, clădiri, terenuri, care fac obiectul unor interese, litigii, revendicări şi alte asemenea speţe.

LICEELE AGRICOLE NU POT EXISTA fără terenuri, clădiri şi dotări!
ESTE INADMISIBIL ca procesul de educaţie să fie perturbat şi chiar întrerupt, supus unor asemenea decizii care, în multe cazuri, au dus la desfiinţarea multor unităţi de învăţământ preuniversitar agricol!!!
Şi atunci, ne mirăm de ce vorbim de PARADOXURI chiar şi în educaţia agricolă? Lumea agricolă - companii, fermieri, cercetare - are nevoie de specialişti instruiţi în liceele de profil. Firmele sunt dispuse să-i finanţeze şi să-i pregătească pe viitorii angajaţi încă de pe băncile şcolii. Desigur, a scăzut numărul elevilor. Cu siguranţă trebuie să lucrăm şi la mentalitatea părinţilor, să îi convingem că AGRICULTURA este întotdeauna o meserie DE VIITOR, bine cotată şi bine plătită când vine vorba de tineri educaţi şi bine instruiţi. Vom face şi asta, ne vom implica în organizarea unor campanii de sensibilizare şi conştientizare a comunităţilor rurale!
Însă problemele cu adevărat acute apar atunci când INTERESELE PRECEDĂ EDUCAŢIA! Când autorităţile care ar trebui să ia atitudine asistă impasibile la declinul unor licee agricole cu zeci de ani vechime, cu rezultate şi investiţii care sfidează incredibil realitatea tristă, subfinanţarea sau nepăsarea. Dar se pare că nici realizările şi nici notorietatea liceelor, pe merit câştigate şi pe deplin meritate nu sunt suficiente, atunci când în procesul educativ intervin entităţi terţe, interesate exclusiv de clădiri, terenuri, bani!
Avem suficiente motive pentru a merge mai departe în turul liceelor şi, între timp, vom prezenta autorităţilor capabile să ia decizii provocările şi neajunsurile cu care se confruntă învăţământul preuniversitar agricol.
ISTORIA NE OBLIGĂ să NE UNIM şi să SUSŢINEM ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR AGRICOL!

Comunicat de presa

In memoriam Ion Budeanu, fondatorul Grupului de Firme Coseli Grupul de Asociații pentru Neam și Țară anunță cu profundă durere și regret ...