joi, 23 noiembrie 2017

Şi-au încercat… viitorul

În perioada 24 martie - 7 aprilie 2017, Facultatea ieşeană de Zootehnie a derulat programul “Student pentru o zi la USAMV Iaşi - Facultatea de Zootehnie Iaşi”, ediţia a IV-a. Peste o sută de elevi din clasele a-XI-a şi a-XII-a, de la trei licee ieşene, au asistat la prezentarea unor lecţii demonstrative şi workshop-uri, au vizitat laboratoarele şi fermele didactice ale Facultăţii de Zootehnie, luând act şi de noutăţile din oferta educaţională pentru anul universitar 2017-2018.
La ediţia din acest an, parteneri din învăţământul preuniversitar ieşean au fost Colegiul Agricol şi de Industrie Alimentară “V. Adamachi”, Liceul Teoretic ”Dimitrie Cantemir” şi Colegiul Economic Administrativ.

Lecţii demonstrative interactive
”Bucătăria tradiţională, Clasificarea alimentelor, Albinele - Pasiune şi Afacere, Sisteme de creştere în piscicultură, Sisteme alternative de creştere a găinilor ouătoare şi a puilor de carne în România - sunt doar câteva dintre tematicile abordate în cadrul lecţiilor demonstrative pe care le-am susţinut interactiv. Elevii ieşeni s-au arătat interesaţi de acest minunat domeniu, care oferă plus valoare agriculturii, prin transformarea materiei prime în alimente şi bani. 
De cealaltă parte, pentru studenţii, masteranzii şi doctoranzii noştri a fost un prilej deosebit de a se afla în postura de dascăli, transmiţând informaţii ştiinţifice şi arătându-le practic vizitatorilor mai tineri ce înseamnă să ştii să obţii performanţă în creşterea animalelor, dar şi să ştii să produci alimente, în condiţii de siguranţă pentru sănătatea animalelor şi a oamenilor”, preciza Carmen Olguţa Brezuleanu, unul dintre coordonatorii evenimentului.
Pentru conducerea USAMV Iaşi, evenimentul s-a înscris în seria demersurilor de întărire a legăturii dintre forma de învăţământ universitar cu mediul preuniversitar şi a reprezentat un nou element de afirmare a profesiilor pentru care sunt pregătiţi studenţii instituţiei. ” Facultatea de Zootehnie Iaşi este o instituţie care, permanent, şi-a adaptat oferta educaţională la cerinţele pieţei forţei de muncă, precum şi la nevoia de a obţine produse alimentare cu trasabilitate clară. A fost o ocazie de a arăta cât de important şi de atractiv poate fi acest domeniu pe care îl consider esenţial pentru viaţa omului - a asigura, dar nu oricum, hrana. Sperăm ca, în toamnă, să vedem că mulţi dintre elevii care ne-au vizitat au înţeles importanţa profesiei şi că devin studenţi pentru câţiva ani la USAMV Iaşi”, menţiona Benone Păsărin, prorector cu activitatea didactică la USAMV Iaşi.
La workshop-urile care au urmat fiecărei activităţi teoretice, au fost prezentate spre degustare preparate culinare tradiţionale, fructe şi legume, miere de albine şi alte produse apicole. De asemenea, au avut loc tombole cu premii constând din puişori, peştişori şi abonamente la revista Ferma.

ELEVII DE AZI, STUDENŢII ŞI SPECIALIŞTII DE MÂINE
Unii dintre absolvenţii Facultăţii de Zootehnie Iaşi, astăzi profesionişti în domeniu, au susţinut prezentări de specialitate. ”A fost o bucurie să mă regăsesc în faţa posibililor viitori studenţi sau chiar absolvenţi de doctorat, aşa cum a fost şi cazul meu. A fost emoţionant faptul că, în prezenţa foştilor mei dascăli, am putut susţine o prelegere pe tema sistemelor alternative de creştere a găinilor ouătoare şi a puilor de carne în România. Pentru găinile ouătoare cu cifra 1, sistem free-range, în România există numai şase exploataţii, cu o un efectiv total de 29.979 păsări, ceea ce reprezintă 0,4% din efectivul total de găini ouătoare din fermele comerciale. Aşadar, este încă mult loc de dezvoltare şi sper ca unii dintre aceşti elevi să fie cei care vor îmbunătăţi situaţia, pe viitor. Condiţiile de studiu de azi sunt moderne şi diferite de cele pe care le-am avut eu şi sper ca tinerii să valorifice şansele care li se oferă”, spunea Leonard Stafie, reprezentant al Asociaţiei Profesionale a Crescătorilor de Păsări de Carne şi Ouă din judeţul Iaşi.


Articol publicat in revista Ferma nr. 7 (190) din 15-30 aprilie 2017

miercuri, 22 noiembrie 2017

Expo Zoo Agroind - zilele zootehniei moldave

În zilele de 7-8 septembrie 2017, în municipiul Vaslui a avut loc cea de-a XV-a ediţie a Expo Zoo Agroind Vaslui, un eveniment de mare interes pentru crescătorii de animale din zona Moldovei. Manifestarea a fost organizată cu participarea Asociaţiilor Crescătorilor de bovine şi de ovine din judeţele Moldovei, a unităţilor zootehnice, staţiunilor de cercetare şi dezvoltare rurală şi a multor crescători individuali dornici de a-şi prezenta rezultatele muncii.
Anul acesta au participat performeri din toate judeţele Moldovei, care pe lângă animalele prezentate, au desfăşurat şi demonstraţii practice în spaţiul expoziţional, iar unele firme au expus o serie de alternative tehnologice care asigură o productivitate ridicată în ferme. Pe o platformă de aproximativ două hectare, peste 40 de companii au expus taurine şi ovine de înaltă valoare genetică, dar şi utilaje de prelucrare şi procesare a produselor zootehnice. Vizitatorii au putut admira aproximativ 120 taurine din rase pentru lapte şi pentru carne, peste 500 de ovine/caprine, armăsari de la Depozitul Dumbrava - Neamţ al Hergheliei Naţionale şi de la crescători privaţi, câini din rase mici (Inspectoratul de Jandarmi Vaslui) şi din rasa Mioritic Carpatin, fermierii remarcând faptul că aşa cum stâna fără câini nu poate exista, nici un târg în care sunt prezente ovinele nu poate să nu cuprindă şi o expoziţie canină.
Forurile ştiinţifice din zootehnie, reunite la Vaslui
”De 15 ediţii, la început an de an, iar apoi din doi în doi ani, ne străduim să aducem expozanţi şi vizitatori din toată Moldova, de la copii mici şi până la oameni de afaceri, crescători de animale, cercetători şi nu numai. 
Ultima ediţie a fost în anul 2012. În 2014 a existat o tendinţă de organizare a evenimentului, dar din cauza apariţiei bolii limbii albastre, nu am avut aviz sanitar-veterinar şi totul a fost amânat. În 2015 şi 2016 am avut două ediţii ale Festivalului oierilor, în organizarea Asociaţiilor Crescătorilor de Ovine din regiune. Dar, amploare precum cea a evenimentelor de până în anul 2012 abia acum se dă din nou. O noutate este aceea că pentru prima dată sunt reunite într-un târg zootehnic toate staţiunile zootehnice din Moldova şi din învăţământul superior de profil, cu expoziţii de animale şi cu informaţii ştiinţifice de ultimă oră”, menţiona Ionel Nistor, şef Serviciu CRZ 1 Nord Est la Agenţia Naţională pentru Zootehnie (ANZ), cadru didactic la Universitatea Agronomică Iaşi şi principal organizator al evenimentului.
În prima zi a târgului, care prin numărul şi calitatea animalelor din expoziţie este considerat de către organizatori ca fiind cel mai mare din România, ministrul Agriculturii, Petre Daea, a purtat discuţii cu fermierii. ”Socot că această expoziţie şi-a atins scopul (…) Animalele sunt extraordinare, ceea ce arată că procesul de ameliorare este în plină ascensiune. Am văzut că sunt reprezentate cu standuri şi staţiuni de cercetare, Universitatea Agronomică Iaşi şi poate că vom reuşi să continuăm preocupările pentru îmbunătăţirea raselor, specializându-le şi crescându-le randamentele, astfel încât fermierii să poată obţine câştiguri din ce în ce mai mari. România are 4,8 milioane hectare de pajişti. Cât Olanda, Belgia şi Elveţia la un loc. Aceasta înseamnă o rezervă extraordinară, care încă nu este valorificată pe deplin. Rezerva aceasta poate fi valorificată de două specii binecunoscute, care au început să ia avans, înţelegând prin avans creşterea efectivelor, respectiv ovinele şi taurinele de carne”, spunea Petre Daea.
Performanţe productive demne de admirat şi premiat
Organizatorii Expo Zoo Agroind Vaslui au evitat să nominalizeze cele mai bune rezultate obţinute în zonă, pentru a nu nedreptăţi pe nici unul dintre participanţi, fiindcă toţi fermierii prezenţi au obţinut rezultate care merită a fi menţionate oricând, fără nici o rezervă. ”Este vorba despre performanţe în producţia de lapte de peste 10.000 kg pe o lactaţie normală, sporuri de îngrăşare a tineretului taurin de 1500-2000 g/zi, dar şi alte rezultate din creşterea taurinelor de carne, a ovinelor de lapte şi de carne, care cu siguranţă se pot afla în top şi se vor putea bate la nivel european cu producţiile obţinute acolo. 
Este un prilej de satisfacţie şi pentru vaca de carne, foarte bine reprezentată în expoziţie, care interesează pe tot mai mulţi crescători din Moldova, dar şi din alte zone ale ţării. Este, se pare, compartimentul de cel mai mare succes, căruia specialiştii şi crescătorii trebuie să-i acorde întreaga atenţie, pentru a-l găsi şi mai bine exprimat la viitoarele expoziţii. De mare interes este şi sectorul de ovine, foarte bine reprezentat de rasele Karakul, dar şi de ovinele pentru carne, lapte sau lână fină, cu rezultate de top obţinute de crescătorii din judeţele Vaslui, Botoşani şi Neamţ”, preciza Ionel Nistor.
În expoziţie au putut fi apreciate şi maşini şi utilaje agricole, utilaje şi instalaţii pentru zootehnie, pentru industria alimentară şi alte imputuri pentru zootehnie şi soluţii pentru sănătatea animalelor.
Miss Expo Zoo Agroind Vaslui
În urma evaluării, cele mai valoroase animale au fost premiate, crescătorii fiind recompensaţi cu premii în bani şi în produse. La specia taurine, a fost desemnată Miss Expo-Zoo Agroind Vaslui, criteriile de evaluare având în vedere atât performanţele în producţie, cât şi aspectul animalului. Astfel, marele premiu a fost acordat Grupului de Firme Panifcom Iaşi, pentru un exemplar din rasa Holstein, cu o producţie de aproximativ 60 litri de lapte/zi şi cu un aspect fizic deosebit. 
Expresiva reliefare a strădaniilor crescătorilor de animale din acest binecuvântat colţ de ţară, la expoziţia-târg de la Vaslui 2017, a întrunit aprecieri deosebite, dovedindu-se a fi o puternică manifestare zootehnică şi un util schimb de experienţă pentru crescătorii şi specialiştii din toate judeţele ţării. Toţi cei interesaţi de zootehnie simt nevoia de a vedea cât mai des animale de valoare genetică precum cele expuse la Vaslui şi nu rămâne decât să sperăm că, prin priceperea lor, crescătorii din Moldova, dar şi din celelalte judeţe ale ţării, vor oferi această satisfacţie şi în viitor.
DECALAJ MARE ÎNTRE PRODUCŢIA ZOOTEHNICĂ ŞI CEA VEGETALĂ 
Facultatea de Zootehnie din Iaşi a fost reprezentată de conducerea administrativă, de cadre didactice, doctoranzi, masteranzi şi studenţi, dar şi printr-un stand de carte de specialitate, precum şi alte materiale informative cu noutaţi în domeniu de mare interes ştiinţific şi de utilitate practică. ”Prezentăm în expoziţie câteva exemplare de vaci din rasa Fleckvieh - înscrisă în Registrul Genealogic -, de la Ferma Didactică Rediu Iaşi, recent modernizată şi populată cu animale printr-un proiect european. Am dorit să arătăm că şi în şcoală se cresc animale, am venit să împărtăşim cu fermierii realizările fiecăruia şi îi aşteptăm la USAMV Iaşi pentru a-şi perfecţiona pregătirea profesională şi, mai mult decât atât, pentru a coopera în ceea ce înseamnă reproducţia animalelor, condiţiile de creştere şi alte aspecte care privesc creşterea şi valorificarea produselor şi producţiilor animale. Este nevoie, deoarece încă există un raport dezechilibrat între producţia vegetală şi cea animală, sectorul zootehnic trebuind să fie cel care realizează în bună parte plusvaloarea producţiei vegetale. Noi, cu un raport de 65% producţie vegetală şi doar 24-25% producţie zootehnică, suntem departe de ceea ce se întâmplă în UE, de exemplu”, preciza Vasile Vântu, rectorul USAMV Iaşi.
Ionel Nistor (cu clopotul oferit marelui câştigător, Panifcom Iaşi): “Expo-Zoo Agroind este foarte popular în rândul fermierilor şi locuitorilor din zona Moldovei, odată cu sărbătoarea creştină de Sântă Mărie Mică. Tot acum e organizat şi tradiţionalul bâlci de toamnă de la Podul Huşilor - Vaslui. Evenimentul oferă fermierilor posibilitatea să-şi prezinte rezultatele muncii lor într-un cadru organizatoric specific”.
Petronela Cotea Mihai
Articol publicat in revista Ferma nr. 17 (200) (1-14 octombrie 2017)

marți, 21 noiembrie 2017

Citeşte Revista FERMA. A apărut ediţia 15-30 noiembrie 2017!

BILANŢ, CALCULE, PREVIZIUNI la final de sezon? Noi venim cu ştiri privind producţiile agricole, plăţile din sectorul vegetal, dar şi zootehnic, concluzii de la expoziţiile de profil, sfaturi de specialitate şi multe alte informaţii din lumea agricolă. Pe toate le găsiţi în revista Ferma. Nu rataţi ediţia 15-30 noiembrie 2017!
ată titlurile ediţiei!
Actualitate
14 Drumul greu către tarabă
22 Criză în UE: Nu vom avea unt de Crăciun!
24 Promisiunile urcă muntele!
26 Vizitatori în căutarea nou lui, pe aleile viitorului
30 Fenomenul IndAgra, surprins din interior
32 Dar cu mieii cum rămâne?
34 Două vaci superproductive - campioane la producţia naţională de lapte
36 Sorgul merită mai mult!
38 Porcul scoate râtul la raft
40 Strugurii moldoveneşti
42 Bărăganul - locul unde crivăţul umple sacul!
44 Noi direcţii privind viitoarea PAC
Cultura mare
46 Prognoza agrometeo pentru luna decembrie
48 Aprecierea stadiului de degradare a unei pajişti
50 Apa şi formula ei magică
52 Cultura porumbului - hibrizi, tehnologie, noutăţi Syngenta!
54 De la sămânţă, la rodul unei afaceri agricole
58 Floarea-soarelui confirmă - fermierii ies în câştig cu genetica Syngenta
60 Bursa cerealelor
62 Ambrozia - o buruiană sub incidenţa legii
64 Claudiu Gavril sau perform anţa ca modus vivendi!
66 IOAN BORCEAN - opt decenii de viaţă împlinită prin muncă
68 Semănatul timpuriu „invită” musca cerealelor în lan
Horticultură
70 Târgul ECO-INT Bacău 2017
74 Mica afacere cu cătină a intrat în piaţa de retail
76 SUPER - cea mai modernă seră din România
78 Legumicultorii din Vărăşti şi-au găsit liniştea
80 Facerea vinului e creaţie
Utilaje agricole 
88 Roata sigură şi inteligentă - Trelleborg lansează ConnecTire şi PneuTrac
90 Ofertă generoasă de tehnică agricolă la IndAgra 2017
94 FERMA - în juriul „Machine of the Year”
96 Covorul roşu pentru combi nele CASE IH Axial-Flow
98 Sola îşi consolidează poziţia pe piaţa românească
Zootehnie
102 Concentratele în raţie - cheltuială inutilă sau stimulent productiv?
111 Laptele e oglinda fermei
112 Cum rezistă porcul româ nesc pe o piaţă inegală?

Lăsați MICROFERMA de păsări să prindă ARIPI

Ne chinuim cu strategii, programe de dezvoltare, proiecte tip în agricultură, dar rămânem în urmă cu avicultura, sectorul cu cel mai mare randament din punct de vedere economic. 
Conform statisticilor publicate pe site-ul Ministerului Agriculturii, la 30 iunie 2017 populația avicolă a României însuma 76.820.437 de păsări. Pare mult sau puțin, dar dacă raportăm numărul de păsări la sistemele de creștere existente, ne dăm seama că stăm nu rău, ci foarte rău!
Discutăm de strategii de dezvoltare a păturii de mijloc din agricultură și a fermei de familie (indiferent de dimensiunea ei!!!), însă multe dintre aceste strategii au rămas doar la nivel de declarație. Așa se întâmplă și în sectorul avicol de la noi. Pentru a nu induce în eroare cititorii și pentru a nu fi acuzați de unii sau de alții de manipulare sau de rea-voință, discutăm concret, cu referire la datele oficiale, statistice privind sistemele de creștere și explicarea acestor sisteme. Pentru că, nu-i așa, cifrele vorbesc de la sine...
Dimensiunea dezastrului, în cifre
Din datele statistice rezultă o polarizare a fermelor în funcție de tehnologie și, implicit, din punct de vedere al capitalului, adică ferme foarte bogate și ferme foarte sărace, predominante fiind cele din urmă, cu un procent de peste 55%. 
Așadar, am ajuns în situația în care, la momentul actual, păsări exploatate în sistem intensiv sunt doar 33.918.072 capete, ce reprezintă 44,15% din efectiv total de păsări, iar în sistemul gospodăresc regăsim 42.902.365 capete, ceea ce reprezintă 55,85% din total. Dacă facem o medie pe gospodărie, raportat la cele peste 1.800.000 de gospodării țărănești din evidența ANSVSA, rezultă un efectiv mediu per gospodărie de aproximativ 24 păsări. Păsări cu un potențial genetic scăzut, rețete furajere dezechilibrate și producții pe măsură. Astfel, țăranul român ajunge să aibă găini ”milionare” ca urmare a consumului excesiv de furaj și o producție mică, rezultând costuri exorbitante pe produsul finit ou sau carne.
• După tipul de producție: găinile ouătoare reprezintă 40,90% din total efectiv, cu 31.416.625 capete, iar în sectorul pui de carne procentul este de 59,10%, cu un număr de 45.403.812 capete. 
• Din punct de vedere al sistemelor de creștere, la categoria găini ouătoare, sistemul intensiv ocupă 22,17% iar, Atenție!, cel gospodăresc - 77,83%. La sectorul de carne se pare că stăm puțin mai bine, adică păsări crescute în sistem intensiv - 59,36% și în sistem gospodăresc - 40,64%.
Probabil v-ați întrebat de ce am publicat, în ultimii ani, mai multe informații și date tehnice despre capacități mici și mijlocii de producție în avicultură, și mai puțin despre marile exploatații sau societăți agro-industriale din sector. Pe cele din urmă le-am prezentat sub forma reportajelor, din perspectiva managementului afacerii, a tehnologiilor avansate de producție. Apoi, zootehnia românească trebuie să se dezvolte pentru a supraviețui piețelor agro-alimentare mondiale, în situația actuală mai mult ca niciodată. Cu riscul de a ne repeta obsesiv, reamintim că evoluția în acest domeniu nu se poate face în absența mecanizării și automatizării proceselor tehnologice.
Pe larg despre acest subiect citiţi în revista Ferma nr. 20/203 (ediția 15-30 noiembrie)
Un articol semnat de Leonard Constantin STAFIE

marți, 7 noiembrie 2017

OMS 119 ţine la… distanţă banii europeni!

Trei vaci, două platforme de gunoi, zece mii de euro cheiltuieli, birocraţie şi bătaie de cap cât cuprinde! Cam asta-i cer micului fermier “experţii” din ministere la schimb pentru a-şi ridica sau moderniza mica fermă cu bani europeni. Merită, domnilor guvernanţi?
Atrăgeam atenţia, în revista Ferma nr. 10 (193) din 1-15 iunie 2017, că beneficiarii formelor de sprijin din zootehnie pot rămâne fără subvenţii dacă nu deţin platformă de depozitare a dejecţiilor. Luna trecută, Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) a anunţat că pentru investiţiile în zootehnie prin finanţări europene, platforma de gunoi este obligatorie. Cum pentru înfiinţarea/funcţionarea unei exploataţii zootehnice este obligatorie respectarea legislaţiei de mediu în domeniu, în speţă managementul dejecţiilor, toate fermele finanţate prin PNDR trebuie să deţină platformă de depozitare a dejecţiilor.
Vrei bani europeni? Fă-ţi platformă de gunoi!
Astfel, AFIR aduce clarificări cu privire la necesitatea construirii sau nu a platformelor de gunoi de grajd pentru beneficiarii Măsurilor 4.1 - Exploataţii agricole, 6.1 - Instalarea tinerilor fermieri şi 6.3 - Dezvoltarea fermelor mici. Deci respectarea legislaţiei în vigoare cu privire la gestionarea corectă a gunoiului de grajd/dejecţiilor de origine animală se poate realiza fie prin amenajarea unor platforme de stocare individuală, fie prin utilizarea unor sisteme comunale. 
Beneficiarii cu până la 100 Unităţi Vită Mare (UVM) pentru care, pe raza localităţii unde îşi desfăşoară activitatea, există platformă comunală de depozitare au rezolvată problema stocării dejecţiilor, dar acolo unde nu există platforme comunale, situaţia se complică, fermierii, inclusiv crescătorii mici, fiind obligaţi să deţină aceste platforme conforme normelor europene.
Ca întotdeauna, fermierii fac eforturi şi se conformează. Însă problemele micilor fermieri se complică atunci când ajungi la prevederile Ordinului Ministerului Sănătăţii nr. 119/2014. Acesta prevede că platformele de dejecţii, chiar dacă ai trei vaci, nu se pot realiza în intravilan, mai bine spus în curtea gospodarului, ci la minim 50 de metri de ultima casă. Iar dacă discutăm de exploataţii mai mari, distanţa minimă faţă de ultima casă este de 500 m.
Şi acum începe “dansul” hârtiilor…
În general, terenul situat la minim 50 de metri faţă de ultima casă este în extravilan, deci nu poate avea construcţii definitive, adică platformă de depozitare dejecţii conformă fără realizarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), conform Legii 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Asta înseamnă un cost suplimentar de minim 3000 de euro, pe lângă cheltuielile cu platforma. Pentru realizarea PUZ-ului e nevoie de aviz de la DSV, DSP, Mediu, precum şi de proiect tehnic şi multe alte… hârtii. 
Dar “distracţia” nu se opreşte aici: chiar dacă a alocat aceşti bani şi a realizat platforma la 50 de metri distanţă de ultima casă, bietul fermier cu trei vaci în curte nu poate depozita oricum dejecţiile scoase din adăpost, ba trebuie să mai facă o platformă de depozitare a dejecţiilor temporară lângă văcuţele lui. Şi uita aşa, bietul ţăran ajunge să fie posesorul… “fericit” al celor două platforme de depozitare a dejecţiilor, plus un mijloc adecvat pentru transportul dejecţiilor. Iar când trage linie şi vede că a cheltuit minim 10.000 de euro pentru a asigura condiţiile de manipulare a dejecţiilor de la trei văcuţe, acesta se lasă păgubaş. Şi rămâne cu mai nimic din marea finanţare europeană. Aşa că îşi vinde vacile şi pleacă în Spania la cules de căpşuni. Oare înţeleg acum marii experţi de prin ministere de ce România nu accesează banii europeni pentru fermele mici şi mijlocii din zootehnie?
Legislaţie copy-paste, departe de realitate
În fapt, Ministerul Sănătăţii îşi depăşeşte atribuţiile prin emiterea Ordinului 119/2014, deoarece autoritatea competentă pentru controlul şi emiterea de reglementări legislative privind poluarea mediului este Ministerul Mediului (OUG nr. 195 din 2005). Conform Ordinului 119, inspectorii de specialitate de la Ministerul Sănătăţii controlează, citez, „depăşirea concentraţiilor pentru poluanţii fizici, chimici şi biologici din factorii de mediu”, iar ”pentru soluţionarea petiţiilor şi sesizărilor care au ca obiect nerespectarea prevederilor OMS 119/2014, inspectorii sanitari verifică aspectele sesizate, prin efectuarea controlului la faţa locului”, potrivit răspunsului oferit de MS solicitării noastre. Mă întreb ce controlează această autoritate? Fiind vorba de legislaţia de mediu europeană şi naţională, nu cumva Ministerul Sănătăţii îşi depăşeşte atribuţiile de serviciu?! Iar dacă măsoară distanţe, mă întreb dacă aceşti inspectori din Sănătate au competenţe în cadastru şi topometrie! 
Întrebaţi care este documentaţia care a stat la baza calculării distanţei minime prevăzute în Ordinul 119, cei de la Sănătate ne-au răspuns… în doi peri: „Pentru unităţile pentru care au fost stabilite distanţele în OMS nr. 536/1997, acestea au fost preluate în OMS nr 119/2014, pentru unităţile nou introduse în OMS nr. 119/2014 au fost luate în considerare propunerile specialiştilor din Direcţiile de Sănătate Publică teritoriale, coroborate cu datele din literatura de specialitate”. Noi am cerut date concrete şi ei ne plimbă cu specialişti şi literatură de specialitate.
Precizarea unei distanţe de amplasare a unui obiectiv zootehnic fără a fi fundamentat ştiinţific şi legal contravine oricărui principiu de mediu sau de sănătate publică aplicat în Comunitatea Europeană. Din analizarea Ordinului 119 din 2014 şi compararea cu legislaţia naţională şi europeană din domeniu, cât şi cu literatura de specialitate consultată, rezultă clar o neconcordanţă între acest ordin şi prevederile legale naţionale şi europene, cât şi defavorizarea fermierului/gospodarului român în comparaţie cu cel european. Legislaţia naţională trebuie să fie armonizată cu cea europeană. De asemenea, ar trebui să protejeze cetăţeanul, indiferent că este producător sau consumator. Ordinul 119/2014 dezavantajează fermierii români, cât şi pe micii gospodari, încălcându-le drepturile fundamentale cu privire la crearea unui climat propice pentru dezvoltarea şi bunăstarea lor. 
În urma celor expuse, rezultă necesitatea modificării urgente a legislaţiei, deoarece produce consecinţe deosebit de grave în mediul socio-economic rural românesc.

NU MAI PUNEŢI PIEDICI DEZVOLTĂRII SATULUI ROMÂNESC!
În ultimii trei ani, în paginile revistei Ferma am atras atenţia în nenumărate rânduri şi am făcut demersuri către ministerele de resort, arătând că legislaţia naţională, în speţă OMS 119/2014, este o piedică pentru dezvoltarea satului românesc şi a fermelor mici.
Revista Ferma, împreună cu Asociaţia Profesională a Crescătorilor de Păsări de Carne şi Găini Ouătoare din judeţul Iaşi, a prezentat modul de legiferare şi cum sunt calculate distanţele minime dintre ferme şi zona de locuit în ţările europene cu tradiţie în zootehnie. Dar la noi, autorităţile care emit ordine şi ordonanţe sunt… pe lângă subiect. Acest lucru mă duce cu gândul că aceste distanţe au fost făcute din birou şi nu au nici o legătură cu specialiştii sau cu literatura de specialitate (care nici măcar nu a fost citată).
Aşadar, solicităm abrogarea Art. 11 - cu privire la distanţele minime de protecţie sanitară între teritoriile protejate şi o serie de unităţi care produc disconfort şi riscuri asupra sănătăţii populaţiei şi Art. 15 - Normele de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei, aprobate prin Ordinul 119 din 4 februarie 2014, deoarece reglementarea strictă a unor distanţe minime între unităţile care produc disconfort, respectiv exploataţiile zootehnice/gospodăriile populaţiei şi locuinţe, precum şi numărul maxim de animale pe exploataţie zootehnică/gospodărie contravin cu prevederile din: Constituţia României, art. 148, Legea 278/2013, OUG 195/2005, Ordinul Ministerului Mediului nr. 1182/2005, Ordinul Ministerului Agriculturii nr. 1270/2005 şi Directiva (UE) nr. 75 din 24 noiembrie 2010.

Articol publicat in revista Ferma nr. 17 (200) (1-15 octombrie 2017)

Dekalb Smart Center la Iaşi

ntr-o zi ploioasă de toamnă, pe frumoasele plaiuri moldoveneşti, mai exact la Vlădeni, în judeţul Iaşi, în incinta fermei societăţii Panifcom SRL, Monsanto România a organizat un eveniment de prezentare a noului concept Dekalb Smart Center, prin care fermierii au de fapt acces la adevărate platforme tehnologice, nu văd doar simple loturi demonstrative. În plus, primesc informaţii şi află soluţii noi pentru creşterea profitabilităţii fermelor lor.
Evenimentul de la Vlădeni a fost primul de acest gen din regiunea Moldovei. La această acţiune au participat peste 150 de invitaţi, fermieri, presă de specialitate şi reprezentanţi ai companiilor de inputuri. Echipa Monsanto a prezentat, în ziua de 22 septembrie 2017, loturi demonstrative cu cei mai noi şi performanţi hibrizi de porumb din noua genetică Dekalb.
Cartografierea solului, tipuri de sol, agricultură de precizie, diferite densităţi de semănat, soluţii tehnice recomandate în funcţie de hibrid sau de cultură, în sistem irigat sau neirigat, toate acestea le-au putut vedea fermierii în loturile demonstrative de porumb. Plantaţiile au fost înfiinţate pe o suprafaţă de 37 ha şi au beneficiat de soluţii tehnice diferite în funcţie de sol, de sisteme de irigare prin picurare, iar hibrizii DEKALB au fost testaţi la densităţi diferite, cu variante cuprinse între 50.000 şi 125.000 de plante/ha. Printre hibrizii prezentaţi s-au numărat noile produse ale cercetării Monsanto, şi anume: DKC 4670, DKC 3415, DKC 3969, DKC 4351, DKC 4541.
Semănat de precizie la densităţi variabile
Departamentul Tehnic al Monsanto România a stat la dispoziţia fermierilor oferind informaţii utile cu privire la avantajele noilor hibrizi Dekalb şi ale semănatului de precizie la diferite viteze de deplasare a maşinii de semănat, respectând „Rata Variabilă la Semănat” şi densitatea recomandată de specialiştii DEKALB, pentru a ajunge la cele mai bune rezultate. 
Fermierii din zona Moldovei au avut ocazia să discute, să vadă şi să afle noi soluţii tehnice de cultivare, să îşi împărtăşească impresii şi cunoştinţe din experienţa proprie. 
Reprezentaţii DEKALB le-au împărtăşit celor prezenţi succesul obţinut la “Ziua Porumbului” 2017, eveniment desfăşurat la Orezu, în ferma lui Nicolae Sitaru, unde hibrizii DEKALB au obţinut producţii de peste 15 t/ha. Tot în cadrul evenimentului, au fost prezentate şi produsele Roundup şi Seminis. 
În organizarea evenimentului, Monsanto i-a avut ca parteneri pe Netafim, Vital Fields, Agrar Tech şi, nu în ultimul rând, ferma Panifcom Iaşi.

FERTIRIGARE DIFERENŢIATĂ, DIRECT LA RĂDĂCINĂ 
Noutatea platformei tehnice de la Vlădeni a constat în faptul că solul a fost cartografiat, iar datele au fost digitizate şi introduse în computerul tractorului. În momentul semănatului, densitatea culturii s-a realizat automat, în funcţie de fertilitatea solului. ”Avantajul Platformei de aici este faptul că pe suprafaţa de 37 hectare sunt trei tipuri de sol cu grad de fertilitate diferită, ceea ce a putut pune în valoare semănatul diferenţiat ca densitate în funcţie de sol. 
Un alt avantaj îl prezintă sistemul de irigare prin picurare. Acesta este amplasat la 35 cm adâncime şi irigă planta direct la rădăcină. Datorită faptului că acest sistem de irigare a fost conceput în module de şapte hectare, se poate realiza o fertilizare diferenţiată în funcţie de necesarul de nutrienţi din sol. Aşadar, administrarea fertilizanţilor se realizează odată cu irigarea administrând direct la rădăcină, evitând pierderile inerente pentru administrarea clasică la nivelul solului. În fapt, testând în mod real diverşii hibrizi de porumb, în condiţii reale, pe diferite tipuri de sol, cu densităţi variabile ne ajută să alegem hibridul optim pentru a fi cultivat în arealul nostru de cultură”, ne-a declarat Liviu Bălănici, reprezentantul SC Panifcom SRL, partenerul Monsanto România.

Articol publicat in revista Ferma nr. 18 (201) (15-31 octombrie 2017)

Comunicat de presa

In memoriam Ion Budeanu, fondatorul Grupului de Firme Coseli Grupul de Asociații pentru Neam și Țară anunță cu profundă durere și regret ...