marți, 22 septembrie 2015

OMS 119/2014 - instrument de răzbunare?

OMS 119/2014 - instrument de răzbunare?

 
 
12345
Actualitate,16 Sep 2015 - 17:00,2 comentarii
Nutriţia găinilor
Ministerul Agriculturii se spală pe mâini în ceea ce privește stabilirea distanțelor de amplasare a fermelor față de spațiile de locuit și continuă să trateze cu indiferență viitorul fermelor familiale.

În luna decembrie a anului trecut am înaintat către Ministerul Agriculturii un memoriu cu privire la Ordinul Ministrului Sănătății 119/2014, art. 11, alin. 1, care reglementează distanța dintre microfermele de păsări și casele de locuit, considerând că MADR ar trebui să se implice activ în promovarea, protejarea și coordonarea activităților din agricultură, dar și în elaborarea legislației în domeniu. 
În acest memoriu am semnalat un caz concret de discriminare a fermierilor români față de fermierii europeni; în plus, am sesizat faptul că OMS 119/2014 a devenit și un instrument de răzbunare personală a unor indivizi, în cazul în care o fermă sau microfermă îi încurcă în activitatea de zi cu zi. 
Asociația noastră (Asociația Profesională a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din județul Iași) împreună cu revista Ferma, a înaintat diverse adrese, în baza unor memorii tehnice, către Ministerul Agriculturii și Ministerul Sănătății, prin care a solicitat modificarea de urgență a OMS 119/2014, deoarece actul normativ este discriminator față de fermierii români și încalcă legislația națională și europeană cu privire la mediu. În discuțiile Asociației cu ministrul Daniel Constantin, acesta și-a arătat toată disponibilitatea pentru rezolvarea situației. Dar, spre stupoarea noastră, toate demersurile ne-au fost blocate în hățișul birocratic din cadrul ministerului.

Ministerul Agriculturii rămâne impasibil
Pentru conformitate, cităm din răspunsul pe care ni l-au oferit onorabilii din Ministerul Agriculturii, prin adresa cu nr. 139111/16.12.2014: „Ordinul 119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației a fost emis de către Ministerul Sănătății, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale nefiind consultat în eliberarea acestui Ordin”.  
Am înțeles că cei de la agricultură nu au fost consultați, acest ordin nu a fost emis de către MADR, chiar dacă prevederile lui influențează activitatea de zi cu zi a fermierilor, activitate care cred că este sub umbrela Ministerului Agriculturii... Dar oare, după numeroasele sesizări venite din teritoriu cu privire la OMS 119/2014, cei din cadrul Ministerului Agriculturii nu ar fi trebuit să lupte pe toate fronturile cu cei de la Sănătate până la rezolvarea situației? Dacă tot nu au fost consultați și tot nu au ridicat un deget pentru drepturile fermierilor, oare nu ar fi timpul ca, măcar în ultimul ceas să înceapă demersurile pentru modificarea acestui ordin? 

Neștiință, indiferență sau neputință?
Cei de le politici agricole și strategii „se luptă” din răsputeri pentru o viață mai bună a fermierilor, dar au introdus în legislația pentru aprobarea proiectelor europene  sintagma „cu respectarea OMS 119/2014”, ceea ce ridică mari semne de întrebare. Cu alte cuvinte, MADR nu este de acord cu acest ordin, dar el obligatoriu trebuie respectat?! Să fie oare neștiință? 
Și ca să fie complet tabloul contradicțiilor, redau în integralitate ultima frază din răspunsul MADR prezentat anterior cu privire la OMS 119/2014: ”Pentru problemele care nemulțumesc crescătorii de păsări cu efective mici crescute pentru nevoi personale (consum propriu) vă sugerăm să vă adresați Ministerului emitent al Ordinului, respectiv Ministerului Sănătății, cu propunerile pe care le considerați necesare modificării ordinului”. Credem că Ministerul Agriculturii nici n-ar trebui să mai existe, atâta timp cât ne sugerează să ne adresăm altor ministere! Ce rost mai are acest minister dacă nu-i interesează soarta crescătorilor de păsări? Adică un grup de fermieri are mai multă forță decât un minister? Chiar nu mai înțelegem rostul și activitatea stimabililor de la Agricultură...
Și dacă tot spuneau că este emis acest ordin de către un alt minister și ei nu pot face nimic, doresc să le aduc la cunoștință faptul că Ministerul Mediului, care nu a emis acest ordin, a solicitat modificarea acestui ordin în luna noiembrie a anului trecut. Deci ce să înțelegem că, în fapt, Ministerul Agriculturii nu există? Sau e neputincios?

În urma celor expuse revenim cu solicitarea noastră publică de modificare a acestui Ordin. Precizarea unei distanțe de amplasare a unui obiectiv zootehnic fără a fi fundamentat științific și legal contravine oricărui principiu de mediu sau de sănătate publică aplicat în Comunitatea Europeană. Analizând Ordinul 119 din 2014 al Ministrului Sănătății și comparându-i prevederile cu legislația națională și europeană din domeniu, cât și cu literatura de specialitate consultată, rezultă clar o neconcordanță între acest ordin și reglementările legale naționale și europene. 
În plus, OMS 119 defavorizează fermierul/gospodarul român în comparație cu cel european. Legislația națională trebuie să fie armonizată cu regulamentele europene și ar trebuie să protejeze cetățeanul și să-l ajute indiferent dacă este producător sau consumator. Pentru ambele categorii trebuie să existe o legislație care să nu dezavantajeze o parte și să avantajeze alta. Ordinul 119/2014 dezavantajează fermierii români, dar și micii gospodari, încălcându-le drepturile fundamentale cu privire la crearea unui climat propice pentru dezvoltarea și bunăstarea lor. 
Având în vedere cele prezentate, solicităm abrogarea Art. 11 cu privire la distanțele minime de protecție sanitară între teritoriile protejate și o serie de unități care produc disconfort și riscuri asupra sănătății populației și Art. 15 din Normele de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației aprobate prin Ordinul Ministrului Sănătății nr. 119 din 4 februarie 2014, deoarece reglementarea strictă a unor distanțe minime între unitățile care produc disconfort (în speță exploatațiile zootehnice/gospodăriile populației) și locuințe, precum și a numărului maxim de animale pe exploatație zootehnică/gospodărie contravin prevederilor Constituției României și ale următoarelor acte normative: art 148 din Legea 278/2013, O.U.G. 195/2005, Ordinul Ministerul Mediului și Gospodăririi Apelor nr. 1182 din 22.11.2005, Ordinul MADR nr. 1270 din 30.11.2005 și Directiva (UE) nr. 75 din 24 noiembrie 2010.

Asociația Profesională a Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă din județul Iași

joi, 17 septembrie 2015

Revista Ferma 15-30 septembrie 2015

Revista Ferma 15-30 septembrie 2015

 
 
12345
Managementul fermei,16 Sep 2015 - 10:00,0 comentarii
Revista Ferma 15-30 septembrie 2015
Revista Ferma 15-30 septembrie 2015 contine urmatoarele:

Actualitate
6 Toamnă încărcată de „rodul” lucrărilor agricole
10 Avans 70% din SAPS, doar cu derogare
12 LAPAR vs. MADR: „Dați naștere la golăneli! O să vină toți la pomană!”
14 Taxe și noi reglementări în agricultura ecologică
18 Investițiile în irigații, blocate de TVA
25 Agrilevante, un târg în plină expansiune
27 Soluții eficiente de dezvoltare în agricultură

Agro-meteo
28 Prognoza agrometeorologică - perspective agrometeo pentru octombrie
30 O luptă tot mai aprigă - împotriva deșertificării

Pajiști și plante furajere
32 Sistemul furajer de toamnă
34 Gospodărirea pajiștilor (II)

Cultura mare
36 Soia - un pariu pierdut?!
38 Câteva noțiuni elementare de management agricol
42 Donau Soja la SCDA Caracal
44 Agricultura moldavă în ferma We Trade Agro
46 Genetica Pioneer a făcut performanță la Zănești
48 Cu tineri ca Elena Rusu, România are viitor!
50 Marinică Lungu și „fabrica” lui de semințe

Horticultură
52 Să fie rapița cea mai profitabilă cultură?
54 Plantăm căpșunul toamna? Iată cum procedăm!
56 Mărul de lângă casă
58 Livada bucuriei, rodul unei alegeri înțelepte
60 Legumele de Matca au trecere în Țara Bârsei
62 Fructele de pădure - o afacere de viață lungă
64 Estimarea producțiilor la debutul recoltării viilor
66 Agricultură ecologică într-o zonă defavorizată

Utilaje agricole 
68 Inovațiile Kverneland pentru Agritechnica 2015
70 Mașini agricole în lucru la AgriPlanta Vest 2015
72 Îngrijirea pajiștilor cu GreenMaster
74 Combinele Avero 240 și 160
76 Noile modele Krone Big X pentru recoltat furaje
78 Noul tractor Case IH OPTUM CVX
80 Inovații Vaderstad în 2015
82 FARM TECH sărbătorește 10 ani!
84 Tehnica BEDNAR pentru solul compactat
86 Presă de balotat 3 în 1 - Krone BigPack 870 HDP (XC) MultiBale
88 Case IH Ecolo-Tiger® 875
90 MITAS, producător de top de anvelope agricole

Zootehnie
92 Nutriționist american într-o fermă românească
95 Pregătirea puicuțelor de înlocuire pentru ouat
96 „Prințesele câmpului”, în stabulație liberă
98 Toamna și infertilitatea sezonieră la suine
100 Eficiența montelor și producția de miei la fătare
102 „Sunt special și merit un terapeut special!”
104 Hrănirea puilor de carne

Mica publicitate
105 Anunțuri Agricole
REVISTA FERMA

vineri, 11 septembrie 2015

Drept la replica catre Deleanu Sergiu- Gradinita Ioana

In articolul aparut in evenimentul regional al MoldoveiTerenurile statului, vândute abuziv la fosta graniţă austro-ungară EXCLUSIV Şmenuri cu terenuri la Moldoviţa D-ul Deleanu Sergiu declara:
Contactat telefonic, Deleanu Sergiu a infirmat de la Iaşi toate acuzaţiile. „E sărit de pe fix. Are senzaţia că eu o susţin pe proprietăreasă, dar de fapt a intrat în mod abuziv pe terenul ei. Casa mea am pus-o gaj pentru un împrumut, dar nu am nici o treabă cu casa lui. Mai mult, la Argel am o casă de vacanţă, nu o grădiniţă, dar dacă aş vrea să îmi fac o grădiniţă într-un sat, nu ştiu unde ar fi problema. Eu nu am nici o treabă cu procesele lor, ci doar figurez în procesul de grăniţuire pentru că sunt vecin, acolo. Nu ştiu dacă lui i-o fi vândut din terenul statului, dar la mine, terenul pe care l-am cumpărat este ok din punct de vedere legal”, ne-a declarat Sergiu Deleanu.
Faptul ca nu are nici o gradinita la Argel citam:
Extracuricular Gradinita Ioana ofera si alte servicii la cererea parintilor, la acestea putand participa si doritori externi. Aceste optionale suplimentare sunt organizate la Sediul din Bucium in fiecare Sambata, intre orele 09.30 - 13.30. Paleta aceasta de servicii poate fi largita in functie de dorintele parintilor. Sugestiile dumneavoastra sunt oricand binevenite!
Cabana turistica - Argel
In plus, pentru clientii sai, Gradinita Ioana poate organiza tabere de vara cu aproximativ 12 - 14 copii per serie.
In perioada 1995 - 1998 societatea noastra a realizat o constructie tip cabana montana in satul Argel, comuna Moldovita, judetul Suceava. Cabana ofera conditii hoteliere deosebite fiind amlasata intr-o zona de maxim interes turistic.


citam sursa:
http://www.4learning.ro/materii-de-studiu/gradinita-ioana-bucium--198.html

unde se gasesc documentele pe sit-ul lor

Acum eu stau si ma intreb cine este sarit de pe fix?

joi, 10 septembrie 2015

Mai e posibilă „extensia universitară”? Modelul „ferma”!

Publicat de: Transilvania Reporter

Mai e posibilă „extensia universitară”? Modelul „ferma”!

Traian Vedinaş este scriitor şi profesor la Universitatea „Babeş-Bolyai”
În anii 1924-1926, sociologul Virgil Bărbat a iniţiat Asociaţia „Extensia Universitară”, o participare şi implicarea a specialiştilor universitari din Cluj la educaţia ruralilor în chestiuni pragmatice privitoare la economia şi gospodăria rurală. Efectul a fost benefic atât pentru dascălii ce practicau direct ştiinţa aplicată, cât şi pentru gospodarii satelor ce prin „cunoştinţe” şi-au modernizat părţi din activităţile lor economice.
Regimul comunist a preluat ideea şi faptele lui Virgil Bărbat sub formula „răspândirea cunoştinţelor cultural-ştiinţifice” la sate, iar în oraşe s-au înfiinţat „Universităţi populare”, numite mai târziu „Universităţi cultural-ştiinţifice”.
În 1982, instituţia cu acest nume din Cluj-Napoca a tipărit un anuar în care Mircea Zaciu a publicat Centenar Octavian Goga, Eugen Pora eseul A cunoaşte lumea, iar Iosif Viehmann despre Prima peşteră modernizată în România, adică Peştera Urşilor de la Chişcău, pentru a ne opri la câţiva specialişti redutabili.
Ion Aluaş, sociologul şi dascălul nostru a predat la respectiva instituţie un curs numit Problemele tineretului în care îşi comunica rezultatul unor cercetări sociologice, pentru că aşa cum s-a exprimat o dată furios: „Ăştia nu mi le publică”.
Prin urmare neputând să publice ceea ce rostea liber a optat pentru rememorarea: Extensiunea Universitară Clujeană (1924-1931). Cum anuarul s-a tipărit în tiraj confidenţial, textul poate fi socotit inedit, şi chiar scris pentru zilele de astăzi, când dezvoltarea rurală şi accesarea fondurilor europene e o problemă nu numai a comunităţilor rurale, ci şi a comunităţilor academice universitare, cum glăsuieşte aspru şi apăsat textul pe care-l reproducem:
„Extensiunea universitară clujeană (1924-1931)
Sub această denumire a luat fiinţă la 10 octombrie 1924 acea instituţie a universitarilor clujeni, care, într-un fel, a pregătit drumul universităţilor populare şi cultural-ştiinţifice din zilele noastre. Iniţiativa organizării acelor «asociaţii» aparţine unui grup format din profesorii: Virgil Bărbat, Vasile Bogrea, Mihai Botez, Silviu Dragomir, Al. Lapedatu. Dar animatorul, organizatorul şi teoreticianul principal al «extensiunii» a fost şi a rămas Virgil Bărbat, primul titular al catedrei de sociologie de la Universitatea românească din Cluj.
Ideea extensiunii universitare, adică a unei instituţii exterioare procesului didactic propriu-zis, decurgea din necesitatea dezvoltării unui învăţământ modern, a unor modalităţi educaţionale sincronizate cu exigenţele impuse de fluxul deja dinamic al societăţii româneşti.
Extensiunea venea să dea Universităţii înseşi o deschidere mai cuprinzătoare spre viaţa socială năzuind spre o adevărată democratizare a educaţiei. Adepţii extensiunii gândeau Universitatea ca pe o instituţie ce se integrează organic în societate, care vine în întâmpinarea necesităţilor culturale, ştiinţifice, economice şi politico-rurale, o gândeau ca pe o instituţie pusă în serviciul poporului.
În acest sens sunt revelatoare, cred, următoarele consideraţii cuprinse în memoriul întocmit pentru susţinerea ideii de către promotorii clujeni ai extensiunii: „Concepţia feudalismului universitar, aristocratic izolat de «vulgul profan» în turnul de fildeş al «cetăţii academice», a devenit demult – în ţările de adevărată cultură din Occident – o piesă de muzeu. Universitatea – uzină de idei abstracte, pe care o mână de iniţiaţi le îmbălsămează în graiul cifrat al specialiştilor sau le aruncă distrat peste zid în capul mulţimii nepregătite, e un anacronism.
Spiritul operei de adânci prefaceri democratice în care trăim cere, supremei instituţii de învăţământ, să fie altceva decât un templu transcendent al cugetării eterne, fără contact cu contingentele şi actualităţile vieţii, şi ceva mai mult decât o fabrică de profesionişti, lumina elaborată şi concentrată acolo nu trebuie «ascunsă sub obroc», ci trebuie să se reverse asupra vieţii neamului luminând drumurile grele şi întortocheate ale progresului naţional (Virgil Bărbat).
În această largă şi generoasă convenţie integrativă se înscrie înfiinţarea şi activitatea Extensiunii universitare, la care au luat parte 50 de profesori clujeni în perioada vizată (1929-1931). În mod expres articolul 3 al Statutului Extensiunii stipulează: «Scopul acestei organizaţii este răspândirea şi popularizarea cunoştinţelor ştiinţifice, referitoare la problemele culturale, sociale şi economice, în deosebire la acelea ce sunt în strânsă legătură cu viaţa poporului nostru» (Virgil Bărbat).
Modalităţile de îndeplinire a scopurilor propuse erau:
  1. a) conferinţele publice în oraşele din Transilvania şi Banat;
  2. b) cursuri populare;
  3. c) cursuri de vară;
  4. d) publicaţii de popularizare privitoare la actualităţile culturale şi sociale.
Scopul amintit, particularizat în diverse ocazii, a primit împlinirea cuvenită în direcţiile principale ale activităţii Extensiunii, difuzarea celor mai noi cunoştinţe, idei, reuşind asigurarea unei educaţii permanente, precum şi formarea unei mentalităţi moderne, raţionale a colectivităţilor”.
Nu ştim dacă grupul „Ferma” din Dumbrăviţa Banatului s-a inspirat din modelul lui Virgil Bărbat, dar dezvoltarea fermelor din Banat şi Câmpia de Vest s-a împlinit cu o participare efectivă a specialiştilor agronomi şi zootehnişti de la Universitatea de profil din Timişoara. Îi prezentăm cu funcţii şi nume aşa cum pot fi citiţi pe prima pagină a revistei „Ferma”: prof. dr. Nicolae Dragomir, prof. dr. Ioan Vintilă, prof. dr. Dan Drinceanu, prof. dr. Mihai Decun, prof. dr. Cornelia Vintilă, prof. dr. Marian Bura, prof. dr. Ioan Pădeanu, prof. dr. Ioan Borcean, prof. dr. Teodor Maruşca, prof. dr. Alin Dobrei, prof. dr. Viorel Herman, prof. dr. Lavinia Ştef, dr. ing. Traian Sălăjeanu, dr. ing. Ioan Ladoşi, dr. ing. Antonia Ivaşcu, dr. ing. Vasile Pop Silaghi, dr. ing. Leonard Stafie, conf. dr. Ludovic Cziszter, conf. dr. Sorin Bungescu, şef lucrări dr. Ioan Huţu, şef lucrări dr. Sorin Voia, şef lucrări dr. Ovidiu Ranta, în calitate de membri ai Consiliului Consultativ, dar şi de promotori pragmatici ai celor patru tendinţe de dezvoltare rurală creativă: dezvoltarea familială, dezvoltarea asociativă, dezvoltarea comunitară şi dezvoltarea sistemică.

joi, 3 septembrie 2015

Citeşte revista Ferma, ediţia 1-15 septembrie 2015!

A apărut revista Ferma nr. 15(154)/2015. În ediţia 1-15 septembrie 2015 a revistei Ferma găsiţi noutăţi privind subvenţiile agricole, piaţa agricolă, evenimente, evoluţia culturilor agricole, reportaje în ferme, dar şi noutăţi din domeniul tehnicii agricole. Iată titlurile ediţiei!
Actualitate
6 Despăgubiri pentru secetă, la anul!
12 Recoltele scăpate de secetă cad pradă hoţilor
16 PNDR 2020: Câte proiecte au fost depuse?
18 Noua cooperativizare: zăhărel în locul biciului!
22 13,5 mil. euro pentru laptele elevilor, doar din bani UE
24 Micii fermieri au făcut pasul spre supermarketuri
28 Sprijinul cuplat pentru ovine: reguli explicate pas cu pas
30 Federaţia Viticultorii: MADR blochează reconversia viilor!
32 PNDR 2007-2013 a absorbit 87% din banii UE
34 Pentru ce să mergeţi la Agromalim 2015?
36 AgriTechnica 2015: Oameni, Tehnologie, Inovaţii
Pajişti şi plante furajere
38 Gospodărirea pajiştilor (I)
40 Seceta a sărăcit şi baza furajeră a fermelor
Cultura mare
42 E toamnă în cultura mare - bilanţ trist la evaluarea culturilor
46 Seceta şi efectele ei în cultura porumbului
48 „Field day” Biocrop la Brăila
49 Soiuri de grâu de toamnă - genetică de la Lovrin
50 Platforma Donau Soja - abordarea bulgărească
52 Producţia mondială de cereale: mai mult grâu şi mai puţin porumb
54 Oamenii ogoarelor, în lumina aurie a holdelor
56 Farm Progress: „O plantă în plus face diferenţa!”
58 „Ziua Câmpului” Euralis şi BASF
60 Depozitarea cerealelor este în plin sezon
62 Recomandări tehnologice de cultivare a hibrizilor de grâu Saaten Union
66 Efectele secetei adâncesc criza cartofului românesc
68 Toamna, perioadă critică pentru cultura rapiţei
Horticultură
74 Sezonul potrivit pentru plantarea căpşunului
78 Tanţa, „ecogrădinăreasa” din satul Malu Alb
80 Soluţii de protecţie la prun, oferite de Adama
82 Podgorenii pregătesc culesul
74 Tehnologie de vârf de la Summit Agro pentru podgoria Cotnari
Utilaje agricole 
86 Ecolo-Tiger şi Steiger 350 au debarcat la Gârla Mare
88 Claas a produs presa de balotat cu numărul 300.000
90 Semănătorile de cereale de la Maschio-Gaspardo
94 John Deere, noua ediţie Ultimate
98 Noutăţile Claas pentru sezonul agricol 2016
102 Case IH Axial-Flow® 240
106 Seria Massey Ferguson 7700
108 Fendt VarioGrip: Controlul presiunii în anvelope
110 Microgranulatoarele APV
Zootehnie
114 Disputa pentru Cartea de rasă a Bălţatei continuă
116 De-o viaţă printre bivoli
119 Incertitudinile pieţei laptelui
120 Sprijinul cuplat e tentant, dar greu de obţinut
122 Managementul producţiei de lapte
Mica publicitate
129 Anunţuri Agricole
Sursa: REVISTA FERMA

Audiente in Direct - Cand vor creste subventiile? TeleM IASI







Mai multe aici: TeleM IASI

Comunicat de presa

In memoriam Ion Budeanu, fondatorul Grupului de Firme Coseli Grupul de Asociații pentru Neam și Țară anunță cu profundă durere și regret ...